22. Čtverec s Tres Hombres, OTK, Koa, Živými kvety, Cémur Šámur

Severočeský Čtverec patří mezi nejstarší festivaly u nás. Letos se koná už po dvaadvacáté a svým návštěvníkům naservíruje během prvních dvou srpnových dní pestrou žánrovou směsku od nekonformního folku, přes alternativní rock, hardcore, reggae až po industrial a noise.

čtverec plakát Historie festivalu Čtverec se začala psát v osmdesátých let minulého století, kdy jej začala pořádat parta nadšenců se zálibou v hard&heavy muzice. Po žánrových přemetech a změně v lokaci na počátku nového milénia se festival v roce 2003 vrátil na původní místo lesního areálu u Dolní Poustevny. Změna organizačního týmu znamenala i obrat v dramaturgii festivalu. Kdeže jsou doby metalových hrozičů a popových šplhounů? Během poslední pětiletky hudební tvář Čtverce vykrystalizovala ve snahu pořádat festival bez komerčních kompromisů.

Aktuální program 22. ročníku Čtverce, jenž se uskuteční 1. a 2. srpna, došel v tomto duchu asi nejdále. Návštěvník musí oželet profláklá festivalová jména, náhradou mu budiž přehršel hudebních objevů, neobvyklá žánrová šíře od nekonformního folku, přes alternativní rock, reggae až po industrial a noise. Příjemná je bez přehánění nádherná destinace a v neposlední řadě potěší i skutečně lidové vstupné čítající 200 Kč. Následující krátké anotace vystupujících snad hovoří jasnou řečí, další podrobnosti hledejte na adrese www.ctverec.cz

pátek 1. srpna

Destroyself
Destroyself, tříčlenná parta z Děčína hraje punk a hraje ho moc dobře. Aby taky ne, když jsou na scéně už patnáct let.
www.destroyself.cz

Set A Fracture (D)
Mladá německá kapela Set A Fracture na pomezí punku, postrocku a emo-core se rok od roku lepší. Zdravá agrese a nasazení.
myspace.com/setafracture

Zkouška sirén
Z těchhle Sirén vám bude hučet v hlavě ještě dlouho. Zkouška sirén pokračuje v nejlepší tradici kapel ze Silver Rocket. Doporučení nade vše!
sireny.wz.cz

Koa
Koa i bez Zuzany Navarové stojí za to. Cikánská hudba, etno a trocha folku v exkluzivním balení.
www.koa.cz

Quite Quiet
Kapel, které by se nechávaly inspirovat zámořskou písničkářskou tradicí a kytarovým popem, navíc v introvertním poloakustickém podání, jak to předvádí pražsko-chomutovští Quite Quiet, abyste v tuzemsku pohledali. A právě proto nemůžou na Čtverci chybět.
bandzone.cz/quitequiet

Tres Hombres (A)
Jazz, blues, punk – to vše a něco navíc najdete v hudbě respektovaných rakouských Tres Hombres. Bezpochyby chuťovka festivalu.
www.treshombres.at

Uraggan Andrew & Reggae Orthodox
Bez reggae a ska by Čtverec už snad ani nebyl Čtvercem. Ústečtí Uraggan Andrew & Reggae Orthodox mají dar roztančit a pobavit.
www.uraggan.info

sobota 2. srpna

The Roads
Tahle mladá parta se vzhlédla v britpopu. Navíc lze u nich vycítit preciznost a melodiku Steely Dan, americké ikony jazz-rock-popu.
www.bandzone.cz/theroads

Nikola Brasko
Konečně i do tuzemska dorazila vlna nových folkařů. Po Selbrush, Folk3mail a Baumaxovi je Nikola Brasko další českou odpovědí na antifolkové hrdiny. Své chytré písničky hrané na kytaru ozvláštňuje samply a jemnou elektronikou. Připočteme-li specifickou poetiku, máme tu objev!
www.brasko.info

Cémur Šámur
Relativně nenápadně v závětří krkonošských hor existuje již pár let skupina s nepřeslechnutelným názvem Cémur Šámur. V ranku kapel navazující na alternativně undergroundový duch minulosti se bezpochyby jedná o jedno z nejpozoruhodnějších jmen. Sympatické je, že se kapela nebere příliš vážně, přestože důvody k ambicím by se našly.
www.cemursamur.net

Unkilled Worker
Kytarista a zpěvák noise rockových Wollongong má bokovku Unkilled Worker, kde vystupuje sám s elektrickou kytarou. Každý, kdo si dokáže sám stoupnout na pódium, si zaslouží uznání. Už jen pro tu odvahu.
site.unkilledworker.org

Samochotijo
Novoborské crustery Samochotijo jsme původně vzali jako náhradníky, kdyby někdo na poslední chvíli odpadl. A tak se také stalo.
www.samochotijo.wz.cz

RUiNU
Asi nejdrsnější set minulého ročníku předvedli mostečtí Napalmed. RUiNU možná nebudou natolik hluční jako mostecké industriální duo, ale nekompromisní to bude rovněž.
klangundkrach.net

Elektročas
Mladá akvizice labelu Silver Rocket vydala před nedávnem vinylový split singl s Fetch!. Špunty do uší a jděte do toho.
elektrocas.czechcore.cz

Živé kvety (SK)
V bratislavské rokenrol-punk-folk-countryové pětici Živé kvety tu máme písničkáře, kteří do své hudby umí bravurně namíchat obrázky vystřihnuté z obyčejného života i ostré punkrockové impulzívno.
www.zivekvety.sk

OTK
OTK vydali před nedávnem brilantní album Okolo, které sklidilo u hudební kritiky opět oprávněnou chválu. Na konci června pak kapela okolo kytaristy a zpěváka Ondřeje Ježka oslavila i své dvacáté narozeniny.
http://www.noise.cz/otk

Marracash Orchestra (D)
All you need is show! Německé Marracash Orchestra jste měli možnost v Česku již několikrát potkat. Myslím, že nebude od věci to prubnout znovu. Už jen kvůli té eklektické hudební smršti, kterou Marracash Orchestra produkují.
www.marracash.info