Čumáky zobáky sosáky – nová výstava galerie Califia

30. května proběhne na nádvoří horažďovického zámku vernisáž nové výstavy. Za hudebního doprovodu amerického písničkáře Jasona Webleyho se otevře expozice s tvorbou deseti umělců. Leitmotivem výstavy jsou, jak název napovídá, zvířata a hmyz a jejich zobrazování v současném umění.

webley.jpg Znázornění zvířat je nepochybně jedním z nejstarších výtvarných projevů člověka, vzpomeňme jen na pravěké jeskynní malby. Jako téma se zvířata neztratila ani během dlouhého vývoje výtvarného umění napříč staletími a my dnes s překvapením zjišťujeme, kolik současných umělců se jejich zobrazování kontinuálně věnuje. Z nich vybíráme ty, kteří jsou nám blízcí svým druhem humoru a představujeme je na společné výstavě. Čumáky zobáky sosáky propojí umělce několika generací a dvou kontinentů tradičním tématem, i když často ve velmi netradičním pojetí. Tématu se snažíme chopit s nadhledem, žádné „vážné“ umění nečekejte. A pokud se ostýcháte přijít do galerie díky hluboce zakořeněnému mýtu o komplikovanosti a izolovanosti moderního umění, pak třeba právě tohle je výstava, která svou vstřícností a srozumitelností onen mýtus tak trochu vyvrací (a tak trochu si z něj zároveň střílí). Na „Čumáky...“ můžete bez obav přijít i s dětmi.

A kdo tentokrát přijal pozvání k účasti na výstavě? V abecedním pořadí:
Kim Abeles (USA), která se ve svém díle soustavně zabývá vztahem přírody a industrializované moderní civilizace.
Erika Bornová (ČR), jedna z nejznámějších současných českých sochařek, zapůjčila na výstavu „psa“ a „kočku“.
Holly Boruck (USA) představí několik koláží. Trocha komiksu, spousta fantazie, špetka morbidity, ale hlavně hodně humoru.
Roman Franta (ČR) z pražské AVU, který vešel v širší povědomí svou fascinací brouky, ale přímo pro výstavu vytvořil několik úplně nových olejů v odlišném stylu.
Nancy Macko (USA) vás ve své videoinstalaci zavede do fascinujícího světa včelího společenství.
Petr Nikl (ČR), čerstvý držitel ceny Magnesia litera za knihu roku, zapůjčí něco ze svých „zvířecích“ grafik.
Carolanne Patterson (USA), mladá umělkyně s citem pro ornament, vystaví kolorované fotografie, jejichž základní motiv tvoří koně.
Jindřich Pavlíček (ČR), výtvarník z Hradce Králové, který se zabývá podobností zvířecí a lidské anatomie a ve svých velkoformátových, na počítači vytvářených grafikách obojí propojuje.
Oskar Přindiš (ČR), zprvu samouk, dnes uznávaný sochař, který své objekty – brouky – tvoří ze svařovaného železa, mosazi nebo skla.
Marnie Weber (USA), která vytváří nesmírně působivé koláže s mnoha skrytými významy. Pro našince by mohla být zajímavá informace, že tato výtvarnice mj. spolupracovala s newyorskou kapelou Sonic Youth.

Výstava potrvá do 26. července, vstupné je dobrovolné. Otevírací hodiny galerie Califia jsou čtvrtek a pátek od 10 do 17 hodin, v sobotu od 10 do 13 hodin. Mimo tyto hodiny se lze dohodnout na individuální návštěvě na telefonu 604 733 942 (Jitka Petrášová).