Federsel Digest 3

Čím víc člověk pracuje na vlastních věcech, tím menší šanci má vidět věci ostatních, teda přinejmenším naživo. Internetové náhražky do jisté míry fungují, ale právě do jisté míry. U hudby třeba ano, ale divadlo nebo výstavy je asi nejlepší si je vychutnat osobně a v reálném čase...

Čím víc člověk pracuje na vlastních věcech, tím menší šanci má vidět věci ostatních, teda přinejmenším naživo. Internetové náhražky do jisté míry fungují, ale právě do jisté míry. U hudby třeba ano, ale divadlo nebo výstavy je asi nejlepší si je vychutnat osobně a v reálném čase. A nejlepší je příroda, na tu je i celý internet krátký. Ale sem radši napíšu pár internetově vystopovatelných odkazů na věci, které mě poslední dobou zaujaly.

Z kapel, které mě naživo loni nejvíc oslovily jsem už psal o Shibuya Motors a dál bych rád zmínil podivuhodný kolektiv Vložte kočku. Skupina se stala vítězem Malé Alternativy 2011, tak doufám že jí to alespoň trochu v něčem pomůže. Skupina nicméně operuje ve vodách, kde se “alternativní” hudba potkává s hudbou populární, v tomto případě respektive taneční.
Nahrávky skupiny si můžete stáhnout výměnou za váš email na webu Landminealert: na webu Landminealert

Obyčejně to neříkám, ale u Vložte kočku se definitivně vyplatí vypravit se na některý z jejich koncertů, zážitek ze živého hraní je mnohonásobně lepší než nahrávka a celou dobu je na co se dívat. Tři nahrávky umístěné na webu jsou plné roztodivných zvuků a kapela se zklíná, že všechny ty zvuky je vám schopna předvést i naživo. Přesně tak to je a ještě trochu víc. Originální hra na bicí Cyrila Kaplana stojí sama o sobě za to. Živý koncert má také tu výhodu, že schová i nedostatky kapely, což je hlavně poněkud neprůbojný zpěv. Zpěvák Kryštof Kaplan vše zahalí do mlhy delayů a filtrů a kapela to vše přikryje vynikajícím elektro nářezem. Rafinovaná taneční hudba.

Další ze živých zážitků je poněkud z jiného žánru. Projekt Lovci lebek pochází z okruhu kazetového labelu Ascarid a provozuje hravý noise s prvky performance, což se projevilo na jejich vystoupení během série Wakushoppu, kde rozřezali židli nazvučenou dvouruční pilou břichatkou. Zvuky vyluzují především na množství kytarových efektů (do kterých dokonce občas zapojí i opravdovou kytaru), dětské klávesy, páskové echo Echolana, walkmany a množství různých neidentifikovatelných přístrojů, mezi kterými se plíží po zemi pokryté změtí kabelů. Hudba kterou vyluzují je strašidelná, skřípavá, plná šumu a bručení a především hlasitá. Ovšem jako většina dobrého noise nabízí i určitou katarzi a prvek humoru. Když se protagonisté válí po zemi ve svých přístrojích a plácají kolem sebe rukama, je to nádherný ekvivalent naddimenzovaného feelingu rockových kytaristů. Na jejich vystoupení jsem se dobře pobavil a moje ušní bubínky se důkladně profoukly.
Kazeta s nahrávkou Lovců lebek vyšla v limitovaném vydání 50 kusů, takže pokud máte ještě magneťák, lze ji sehnat na www.ascarid.cz Video z vystoupení Lovců lebek bude brzy k vidění na webu série Wakushoppu

Událostí, kterou není možné si nechat ujít je výstava v Galerii Václava Špály v Praze nazvaná Dvacet let úspěchů podkomise pro útlum publicity B.K.S. Výstava byla prodloužena do 5.3.2012 tak tam rychle utíkejte, předpokládám že příští podobná příležitost se bude opakovat opět za dvacet let. Makabrozní estetika B.K.S. se realizuje v prostorách galerie především kryptou s mumiemi členů, ale také rekonstrukcí kanceláře B.K.S. a bohatě vybavenou zbrojnicí. V nedaleké Galerii České pojišťovny pak souběžně probíhá výstava s názvem „Ikebana B. K. S. včera a dnes“. Vstupné lidové, zážitek na celý život zaručen. Na místě je ke koupi několik knih, listováním v nich je možné zkrátit si chvíle čekání na další výstavu tajné společnosti.
Web Špálovky s annoncí výstavy zde.

Zbrojnice B.K.S. mi připoněla jinou podivuhodnou výstavu, realizovanou překvapivě v Muzeu policie. Výstava nazvaná Amatérsky vyráběné a podomácku upravované zbraně již bohužel proběhla před lety, nádherné fotky doma vyráběných skvostů, za které by se menusel stydět František Skála ani s celou B.K.S. v zádech si můžete prohlédnout tady.

Během několik dní začíná přehlídka nezávislého divadla Malá Inventura. První představení je už 22.2. 2012. Komu divadlo nevoní, ať se podívá alespoň na off program přehlídky, který nabízí 38.kolo Domácích úkolů z pilnosti-hitparády tanečního a pohybového divadla. Domácí úkoly představují zcela neodolatelnou formou miniatury tanečního,pohybového a nonverbálního divadla. Víc než seriozní divadlo působí večer jako bláznivá televizní show, kdyby ovšem něco tak zábavného v české televizi bylo. Domácí úkoly by měly mít na ČT dávno svůj pořad. To se ale v tomto vesmíru zřejmě nesplní. Tým kolem DÚ produkuje i originální videa. Jejich krátký klip Krepáci je naprosto neodolatelný.

Aktuální Domácí úkoly, které se odehrají 29.2.2012 ve 22.00 v divadle Alfred, lákají touto anotací: “Den, který není a kdy je vše možné! Cestování v čase. Retrospektiva. Setkání bratři Marxů s Jurijem Gagarinem, Bedřicha Smetany s Alexandrem Dubčekem a Ronalda Regana s Petrem Velikým.”
www.malainventura.cz
www.domaciukoly.com

Další skvělá výstava se teprve chystá, Bohuslava Reynka vystřídá v Domě u Kamenného zvonu osobnost trochu jiného ražení - 21.2.2012 proběhne vernisáž výstavy Adolf Wölfli-stvořitel Universa, která potrvá až do 27.5.2012. Švýcar Adolf Wölfli je obecně považován za nejvýznamnějšího světového představitele art brut (umění v syrovém stavu). Psychicky nemocný Wölfli prožil většinu života v psychiatrické léčebně v Bernu, mnohdy v izolaci z důvodů agresivního chování. Tam také Wölfli začal malovat své fantastické výjevy a tvořit vlastní ikonografii, sestávající z textů o mnoha tisíci stran, tisíců kreseb a koláží a také notových záznamů Wölfliho originální notace, ze které přehrával své skladby na papírovou trumpetu. Život i tvorba Adolf Wölflho jsou neobyčejně zajímavé i pochmurné zároveň. Web o umělci v češtině zde: www.adolfwolfli.cz
(poznámka editora: Polí5 vydává CD s hudbou, kterou k této výstavě stvořil Petr Nikl s Miroslavem Černým )

A bohužel, letos jsem opět prošvihl Festival otrlého diváka, na kterém můžete hodovat na B, C a někdy i “Z” kinematografii, která vás vyléčí z přejedení hollywoodskými filmy, případně vyčpělou televizní produkcí tuzemské i zahraniční provenience.
Není nic legračnějšího než dobře uleželý béčkový film! www.otrlydivak.cz
Letošní program už nám může být jenom inspirací. A kdo by se snad chtěl inspirovat hlouběji, doporučuji skvělý a fundovaný web o béčkové až zetkové kinematografii: www.badmovies.org
Koukněte zde na několik příkladů delikátních pokladů povadlých filmů. Human Tonado zde.
Melounové monstrum z filmu Drunken Wu Tang si zamilujete:

Nebo fantastické sci-fi Nude on the Moon. Na Měsíci žijí nudisté a válí se tam hroudy zlata. Raketou jste tam jedna dvě, jenom pozor ať vás tam neomráčí uspávacím tulipánem. To už ale v ukázce není vidět...