Festival BOULE 2010 přivádí na scénu mladoboleslavska nové tváře

Na sklonku léta se stalo milým zvykem spolku Umělecky Labilních Existencí BOULE uspořádat svátek kultury, který je zároveň beneficí pro africkou školačku Betty Piri.
Na palouku před zříceninou hradu Zvířetice vyroste v pátek 10. září festivalové městečko, festival potrvá dva dny...

Boule Na sklonku léta se stalo milým zvykem spolku Umělecky Labilních Existencí BOULE uspořádat svátek kultury, který je zároveň beneficí pro africkou školačku Betty Piri.

Na palouku před zříceninou hradu Zvířetice vyroste v pátek 10. září festivalové městečko: jednoduchá scéna z lešeňových trubek, šapitó s hospodou a posezením, stan pro zvukaře, čajovnu a několik dalších stánků s korálky a batikou. Festival potrvá dva dny.

Program se vyvíjí. Každým rokem přijdou nové představy, nové nápady jak akci uskutečnit. Původně šlo především o celodenní neortodoxní festival živé hudby, kde se mísí rockoví folkoví, jazzoví a jiní hudebníci nejen z okolí Mladé Boleslavi. Od loňského roku se v pátek večer promění palouk také na letní kino nezávislého filmu. Letos chceme kromě kina uspořádat plenér mladých boleslavských a turnovských výtvarníků. Přihlášení umělci začnou v pátek dopoledne a v sobotu po poledni vyvrcholí jejich práce a instalace vernisáží a prodejní výstavou v prostorách hradu.

V pátečním kině diváci uvidí premiéru filmu Chlastomas nymburských tvořivců PAM PAM, videa multimediálního tvůrce Jakuba Čermáka, ale třeba také WOMBfest legend dokumentární záběry z předchozích ročníků festivalu z rukou Jakuba Fixe. Ten bude také celý pořad uvádět. Pro nalezení kontextu, co to vlastně je nezávislý film, bude letos zásadní promítání filmu Bezúčelná procházka českého průkopníka nezávislého kina Alexandra Hackenschmieda.

Během hudební soboty se na scéně vystřídají hudebníci ze všech koutů: folkoví bardi Fixnámol (rodák z MB), Durmančini Bylinky (psychedelické duo z MB), Jakub Čermák (ÚnL) a F. E. Cvek s ohňovým duem Tarnarika (folkový cirkus až z Osvětiman u Uherského Hradiště), bluesoví Sedící Kameny (Pha), punkoví Vrámci Možností (Tb), acid jazzoví Johny T. (Pha), folkrockoví Původní Bureš (Pha), psych’n rollová 3.Kultura (MB) i undergroundoví Já Jsem Poznal z Brna v čele s básníkem Homérem.

Program je stavěný záměrně tak, aby si posluchač rozšířil obzory. „Lidi musí přece unavovat poslouchat ty tři, čtyři známé kapely, co hrají na místní scéně“, glosuje pořadatel Jakub Fix. Festival má co říci jak starší generaci, která tu jistě v bezčasé atmosféře pookřeje a omládne, tak především mladé nastupující generaci posluchačů i tvůrců.