Historie Polí5 aneb opakování je matka

 

Polí5 vzniklo v roce 2006,  a navázalo na původní samizdatové „nakladatelství“ Manuzio. Název vydavatelství je převzat z citátu Ladislava Klímy "Obešel já polí pět" z knihy Jak bude po smrti. Původní koníček a skromné začátky vykrystalizovaly ve vydavatelství, které je vyhledávaným útočištěm muzikantů, dávajícím přednost hudbě před hudebním průmyslem, a na rozdíl od původní orientace na subkultury a experimentální hudbu, se dnes už pohybuje napříč žánry.

Do portfolia vydaných titulů tak vedle alternativních a nadžánrových experientů, nyní patří i  interpreti věnující se rocku (Dunajská vlna, B4, Živé kvety...), mladé hudební avantgardě (Vložte kočku, Kyklos Galaktikos, Schwarzprior, Mermomoc...), elektronické hudbě (Kora Et Le Mechanix, Moimir Papalescu & Petr Venkrbec, Sato San-To), jazzovým fúzím (Limbo, Muff), i akustickému písničkářství (Martin E. Kyšperský, Stinka, Saša Niklíčková, Vladimír Václavek).

V roce 2012 obdrželo Polí5 výroční cenu Vinyla, ocenění českých hudebních publicistů.

Dnešní sídlo Polí5, rozsáhlý „kamenný“ obchod Rekomando v pražské Trojanově ulici,  platí za spolehlivý kulturní bod, kam se chodí nejen pro hudbu či zajímavou literaturu, ale i pro informace. Obchod je provozován v alianci s distribuční sítí Day After, a kromě vlastní produkce je zde k dispozici i tradiční knihkupectví, antikvariát, nabídka zahraničních vinylových desek a také produkce prakticky všech českých i slovenských menšinových hudebních vydavatelů. Návštěvníci si zde mohou zakoupit i nejrůznější kulturní časopisy, plakáty nebo trička s hudebními motivy.

„Samozřejmě je to především frajeřina. Ignorace toho, co lidi chtějí,“ odpověděl Josef Jindrák v rozhovoru pro Fullmoonzine na otázku, zda má v dnešní době smysl vydávat a snažit se prodávat hudbu, i když si ji mnozí už nejsou ochotni kupovat. „Ale nakonec, dělá se to pro věčnost, to pak všechny další hlediska nemají význam…“