Italské sludge/drone/noise duo OvO se v září vrátí do Prahy

20. září dorazí na pozvání labelu KLaNGundKRaCH v tuzemsku už známá italská "chaos coreová" skupina OvO. V podzemí pražského klubu Chateau Rouge jim bude společnost dělat breakcoreová formace Guma Guar a o chill-out se postará jednočlenný minimalistický projekt Head in Body.

Další zářez na organizátorském poli si 20. září udělá agilní label KLaNGundKRaCH: ten večer se v jeho režii do podzemí pražského klubu Chateau Rouge najde v tuzemsku už několikrát vystoupivší italská "chaos coreová" skupina OvO. Společnost jim bude dělat breakcoreová formace Guma Guar a o chill-out se postará jednočlenný minimalistický projekt Head in Body, jehož eponymní album by se mělo brzy objevit právě pod křídly pořádajícího labelu.

OvO OvO je původem italská hudební a performanční formace dvou klíčových postav milánského undergroundu, nyní usazených v Berlíně: bubeníka a baskytaristy Bruna Dorellyho a jeho životní partnerky Stefanie Pedretti, která zpívá, hraje na kytaru (zpravidla skleněným střepem), harmoniku nebo chrastítko. Pestrost nástrojů a ne/hudebních prostředků přitom jen odpovídá škále zpěvu, který se na jednom ze svých výrazových pólů dotýká rozmarného světa animovaných zvířátek a na druhém rezonuje v hluboké hrdelní poloze funerálního doomu.

Od svého vzniku na konci roku 2000 OvO vydali pět studiových alb (čtyři na vlastním labelu Bar La Muerte, zatím poslední album Miastenia vyšlo v roce 2006 na značce Load Records) a nové by mělo vyjít letos na podzim. Skupinu charakterizuje střídání masivních bloků a ostrých rytmických i zvukových předělů, záliba v nehudebních zvucích, estetika vycházející z DIY principů prvotní punkové scény a postžánrová hra se stylem, při níž ironie jen umocňuje radikalitu výrazu.

OvO podobně jako třeba Boris zaujímají velmi atraktivní polohu na pomezí noiseové, posthardcoreové a drone metalové scény. Nicméně to, co pozici skupiny určuje především, je mimoběžný, ničivý, a přitom zcela nenásilný způsob pohybu napříč žánrovým děním, který OvO sbližuje i s noiseovými Fe-Mail či Magik Markers, s postcoreovými počátky God Is My Co-Pilot, ale také s vedlejšími projekty Kim Gordon a její lo-fi bubble gum estetikou, anebo s dávnou kutilskou antistylizací The Slits – tedy s tvorbou, která staví ze zbytků a kterou provází určitá "ženská" strategie, o níž se dá těžko říct, v čem vlastně spočívá.

linky:
www.myspace.com/ovobarlamuerte
www.barlamuerte.com/bands/ovo
www.myspace.com/groupegumaguar
gumaguar.bloguje.cz
www.myspace.com/klangundkrach
www.klangundkrach.net