Kaliforští The Mars Volta se po třech letech vrací do ČR

Svoji čtvrtou studiovou desku přivezou 26. července do pražského klubu Roxy losangelští The Mars Volta, kapela osobitě inovující postupy progresivního rocku, které míchá s punkem, jazzem i latinskými kořeny ústřední dvojice Omar Rodriguez-Lopez a Cedrik Bixler-Zavala.

mars volta Po tříleté pauze se do Prahy počtvrté vrátí kalifornští The Mars Volta. Tuzemští fanoušci si 26. července v klubu Roxy budou moci vychutnát materiál z jejich letošního novinkového alba The Bedlam in Goliath. Na své čtvrté studiové desce aktuálně osmičlenná skupina znovu dostála svým typickým vrtochům: je koncepční (coby inspirace stála spiritistická tabulka ouija, kterou Omar Cedrikovi přivezl z Jeruzaléma jako dárek) a svoji stopáží se opět blíží pětasedmdesáti minutám. A to i přes fakt, že Mars Volta tentokrát udělali vstřícnější krok směrem k posluchačům a částečné se uskromnili ve své zapálení pro ambientní a hlukové plochy i dlouhé improvizace Omarovy kytary.

The Mars Volta (vzniklí za známých okolností z prachu At the Drive-in) debutovali v roce 2002 s třískladbovým Tremulant EP, na kontě mají čtyři studiové desky, De-Loused in the Comatorium z roku 2003, Frances the Mute (2005), Amputechture (2006) a aktuální The Bedlam in Goliath. Na konci roku 2005 se objevil živák Scabdates, nástupce jejich Live EP z konce roku 2003. Před dvěma lety vyšla i sedmiskladbová kompilace A Missing Chromosome, sbírka rarit, b-stran a dříve nevydaných skladeb.

Samostatnou kapitolou těchto inovátorů prog-rockových tradic jsou jejich koncerty, které jsou plné nečekaných improvizací a nezřídka se natáhují i hodně přes dvě hodiny. Za zmíňku jistě stojí i fakt, že vedle osmičlenné sestavy, kde Omara Rodriguez-Lopeze a Cedrika Bixler-Zavalu doplňují Isaiah Ikey Owens (klávesy), Juan Alderete (basa), Thomas Pridgen (bicí), Marcel Rodriguez-Lopez (perkuse), Paul Hinojos (zvuky, kytara) a Adrián Terrazas-González (flétna, saxofon, klarinet), Mars Volta do kapely počítají také zhruba patnáctičlenný tým techniků, zvukařů, osvětlovačů a tour managerů.

další linky
myspace.com/themarsvolta
www.thebedlam.net
www.themarsvolta.com