#LutherLenin - mezinárodní festival ve Studiu Hrdinů

 

Tři scény, tři rozhlasové stanice, 36 hodin programu. Tak bude vypadat mezinárodní festival #LutherLenin, který se 2. prosince představí v pražském Studiu Hrdinů. Performativní a autorská čtení, diskuze i přednášky mají jedno společné téma: Revoluci, její proměny v čase, a to i s ohledem na vliv médií.

„V roce 2017 si svět připomíná dvě velké revoluce: Lutherovu náboženskou reformaci před pěti sty lety a Leninovu kulturně-politickou revoluci před sto lety,“ komentuje programový ředitel Goethe-Institutu Jakob Ráček: „Zeptali jsme se českých a německých umělců, performerů, sociologů i ekonomů na to, jakou roli hrají Lutherovy a Leninovy revoluční myšlenky v  době sociálních sítí a hashtagů. Žijeme stále v době revolucí? Zbyl z Husa jen státní svátek?“

Na třech scénách pojatých jako rozhlasové stanice se souběžně rozeběhne dvanáctihodinový program: celkem tak návštěvníky čeká na 36 hodin performancí, diskuzí či přednášek, které budou do velké míry udávány provokativními otázkami: Byla tu vůbec nějaká revoluce? Co hipster, to kazatel? Je přispívání na Facebook manifestace?

„Leitmotiv rozhlasu jsme si vybrali, protože rozhlas se jako první prosadil na poli masmédií. Přitom v dnešní době aplikací jako je Spotify nebo iTunes už má punc archaičnosti. Pro projekt #LutherLenin se Studio Hrdinů promění hned ve tři rozhlasové stanice, které budou simulovat různé modely vysílání,“ prozradil umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. Státní výsílání komentuje situace jako v autoritářském státě. Privátní vysílání se zasadí o zábavu udávanou soukromými zájmy. Komunitní vysílání pak bude simulovat pozici rádia v nestabilní době, např. v dobách po válce či v průběhu revolucí. Všechny programy se budou živě streamovat pod názvem „Rádio #LutherLenin”. Posluchači tak mohou festival sledovat nejen na živo v divadle, ale třeba i prostřednictvím chytrých telefonů.

Mezi hosty „revolučního“ projektu #LutherLenin se představí např. výrazný německý mediální historik Andreas Bernard, japonský mediální aktivista Sazae-Bot, filmový režisér Alexander Kluge, ekonom Tomáš Sedláček či kunsthistorička Milena Bartlová. Pořádá Studio Hrdinů, Goethe-Institut, Kancelář prekérních konceptů Berlín

Co? Festival #LutherLenin – reformace, revoluce, media a historický subjekt

Kdy? 2. prosince 2017, 12:00 – 0:00

Kde? Studio Hrdinů, Veletržní palác, Dukelských Hrdinů 530/47, Praha 7

Vstup volný. Více viz www.studiohrdinů/lutherlenin | www.goethe.de/lutherlenin

Madla Zelenková | Studio Hrdinů | 775 290 483| madla.zelenkova@studiohrdinu.cz | www.studiohrdinu.cz | Tomáš Moravec | Goethe-Institut | 721 434 624 | tomas.moravec@prag.goethe.org | www.goethe.de/praha

 

 

#LUTHERLENIN – reformace, revoluce, media a historický subjekt

s příspěvky od:


Miroslav Petříček (filosof); Milena Bártlová (historička umění); Radio Corax Kollektiv a čeští rozhlasoví aktivisté: Theresa Ehrenburg (umělkyně a rozhlasová aktivistka), Lukas Hohlfeld (umělec a rozhlasový aktivista), Tina Klatte (kulturní vědkyně a rozhlasová novinářka DR Kultur), Marold Langer-Philippsen (rozhlasový umělec a divadlení režisér), Ralf Wendt (jazykovědec, rozhlasový aktivista, performativní umělec) a další; Časopis A2 a hosté: Dizzcock, k!amm, Martin Vrba, Ondřej Slačálek, Jaroslav Fiala, Roman Rops-Tůma, Michal Špína a další; Berliner Gazette a hosté: Iskra Geshoska (kulturní kritička a aktivistka), Magdalena Taube (novinářka), Krystian Woznicki (Journalist), Sabrina Apitz (kurátorka a pedagožka), Sazae Bot (Avatar), Michael Prinzinger (počítačový programátor); Alexander Tschernek (filosof); Tomáš Sedláček (ekonom); Natálie Pleváková (multimediální skladatelka); Ilona Švihlíková (ekonomka); Miroslav Tejkl (právník); Tereza Virtová (antropoložka); Andreas Bernard (mediální vědec a publicista); Anna Daučíková (umělkyně); Stefan Höhne (kulturní vědec a historik techniky); Miloš Vojtěchovský (kurátor a umělec); Michal Kindernay (vizuální umělec); Xabier Arakistain (feminista a kurátor); Tereza Stöckelová (socioložka a aktivistka); Výzkumná skupina "Malé formy", Humboldtovy univerzity v Berlíně: Marie Czarnikow, Jasper Schagerl, Stefan Strunz, Noah Willumsen (badatelky a badatelé v oblasti kultury a literatury); Lumír Nykl (kurátor, novinář v oblasti kultury, DJ); Tilman Porschütz (programátor a umělec); Nimrod Vardi (umělec); Nicholas Bussmann (skladatel a performer); Ursula Baatz (filosofka a novinářka); Michael Hauser (filosof); Jakub Ort (novinář, teolog a aktivista); Stephan Schaede (teolog); Dietrich Brants (rozhlasový novinář, SWR); Götz Bachmann (etnolog); Alexander Kluge (filmař a autor); Zbyněk Baladrán (umělec a kurátor); Jan Horák (divadelní režisér, ředitel Studia Hrdinů); Alexander Klose (kulturní badatel a kurátor); Antonín Šilar (scénograf); Dragan Stojčevski (scénograf).