Mystéria temné luny

Poslední dobou Polí5 nehýří novými přispěvovateli, proto je obzvláštním potěšením přivítat zde Janu Orlovou, která bude referovat hlavně o literatuře. První článek je o knize americké astroložky Demetry Georgeové, která vyšla již vloni, ale naštěstí nejsme svázáni honbou jen za absolutními novinkami…

Mystéria temné lunyTemná luna - v této fázi je měsíc, když jej neosvětluje sluneční zář; je to svým způsobem jeho pravá tvář nebo taky sestup k podstatě.

I když se tmy bojíme, protože se v ní skrývá náš „stín“ (jak o něm mluví C.G. Jung), kdysi dávno 3 dny temné luny symbolizovaly věštění, moudrost a léčení. Proč je dnes temné tak tabuizováno? Proč je světlo dobré a temnota má negativní konotace? Tvrdit, že jde o stigma patriarchátu, je příliš zjednodušující. Vždycky se najde něco, co společnost i jedinec vytěsňuje z vědomí, co se dostává na okraj a zároveň je předmětem (skryté) touhy a fantazií. Dobrým příkladem je bezpochyby temné ženství, nezávislý a divoký potenciál (o kterém mluví např. Clarissa Pinkola Estés v populární psychologické knize Ženy, které běhaly s vlky) , ale taky princip chaosu, nerozlišené temnoty kdesi na dně duše. Na ten se zaměřila právě Demetra Georgeová v Mystériích temné luny. O daném tématu v českých vodách mnoho literatury neexistuje (zmínila bych příbuznou: Lilit, setkání s bolestí od Lianelly Launové), proto počin D. Georgeové oceňuji jak po stránce formální, tak obsahové.

Temná sféra, to je podle moderní psychologie nevědomí. Nevědomí je iracionální, feminní polarity, v protikladu ke světlu rozumovému a logicky zdůvodnitelnému. Temné bohyně, které známe z mytologie, nesou jména Nyx (Prakrálovna noci), Persefona, Lilith, Nemesis, Hekaté, Kálí, Astarté. Had neznamená jen jablko, ale také symbol znovuzrození (analogie se svlékáním kůže) a transformace. Tma je plodná.

Dnes je na nás vyvíjen tlak, abychom neustále něco dělali, byli aktivní- každý ovšem zná i stavy opačné: melancholii, pocit zabředlosti, prázdnoty, bolestného ticha. Temnota je hrozná a zároveň léčivá, protože ve tmě je toho někdy vidět víc než na světle... Aneb jak říká (píše) Demetra Georgeová: „Ze smrti a rozkladu pochází temná substance, která zajišťuje a posiluje nový život.“

Jana Orlová (jana-o.blog.cz)

Demetra Georgeová- Mystéria temné luny
Volvox Globator 2008
Přeložil Aleš Vrbata
345 stran