Nedělní Lidé – Hnětetěto

NEDĚLNÍ LIDÉ VÁS MILUJÍ! Hlavně, že nešíří strážný maják nebo výzvy k usínání, kapela nesublimuje new age a k poklidnému prosychání během poslechu desky taky nedojde, hnětetěto, sichr. "Are you fucking crazy?"

Nedělní Lidé – HnětetětoNEDĚLNÍ LIDÉ VÁS MILUJÍ! Hlavně, že nešíří strážný maják nebo výzvy k usínání, kapela nesublimuje new age a k poklidnému prosychání během poslechu desky taky nedojde, hnětetěto, sichr. "Are you fucking crazy?"

Bude se ti to hodit. Jedním z leitmotivů, příznačných a často používaných při jejich popisu je - "kolotoč". Já bych ho zřejmě nepoužil, nicméně hudba Nedělních Lidí je energická, skočná, poměrně tvrdá v rámci řekněme undergroundu, a hlavně osobitá. U nich nemá cenu stopovat jakési tradice hudebního androše jako třeba u BBP nebo Špinavýho nádobí. Vsáknutých vlivů je více a zachází se s nimi nečekaně.

Přemýšlím, k čemu přirovnat tuhle zvláštní kombinaci rockové alternativy, jazzrocku a experimentálních poloh, chvíli funky, jindy zase téměř HC nebo (netrestej mě bogu) industrial, místy Už jsme doma, pak Jindra Holubec nebo Neuropa, dohromady všechno a nic, fucking crazy. Pražský výběr vyjebává s Primus, nebo chtěl by, a děje se to na zahradě u dědy Buřinek II. v době, kdy ani jedna z těchhle kapel neexistovala. Jsem srozumitelný? "Ve tmě lze naruby obracet tvář."

Brněnsko-pražsko-uherská kapela, tvrdí promoslova, nevim kdo je z Uher, ale nástrojově jde o rockovou sestavu doplněnou trombonem a haraburdím. Arzenál je variabilní a proměnlivý i v tomhle základu, protože nářadí nejsou v zajetí jednoho stylu, takže delší vyhrávky, repetice a zlomy ve skladbách dělají z NL živelný organismus s několika srdci součinně protibijícími, lahoda proposlouchávat. Překvapují a jsou pořád o krok napřed, tohle není nedělní cesta do superkostela kauflant über alles.

A pak jsou tady texty, většinovým autorem Jan K. Faltus. Osobní objev roku, poezie z nejzajímavějších, úsečná, hutná a sdělná. Má humor i osten, groteskní i přemýšlivá, ještě dlouho rezonuje: "každý krok má / mrtvé dvojče / které běží / proti nám" (Dvojče). Niterná a paramýtická, texty ilustrovány bukletem koláží, vrcholný cajk: "Světlo tma do kapes schová. / Nestárne vždycky je nová." (Tma)

Výborná záležitost ulovená undergroundovým labelem Ear & Wind Records smete alternativní hodovníky někdejších dekád, wanekovské vlajkonoše, punkáče i tvrdší jádro. Teda kdyby si někdo z nich viděl na špičku svojí sebejistoty.

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net

Žánr: underground
Nosič: CD
Celkový čas: 39:25
Rok: 2006
Vydavatel: Ears And Wind Records
WWW: http://www.nedelnilide.cz/
E-shop: http://www.polipet.cz/titul.php?id=2239

Tracklist:
Petrohrad 010407 #1
Vraky
Dvojče
Ozvěny
Kolotoč
Tažná
Zmatek
Jaro
Tma
Taneček