Nezávislá scéna na festivalu V Okolí Mladé Boleslavi

11. - 12. 9. 2009 proběhne dnes už tradiční politicky naivní akce pro podporu nezávislé scény: Festival V Okolí Mladé Boleslavi. Letos opět na zřícenině hradu Zvířetice poblíž Bakova. Pátek bude věnovaný divadlu a především nezávislému filmu, sobota bude hudební.

11. - 12. 9. 2009 proběhne dnes už tradiční politicky naivní akce pro podporu nezávislé scény: Festival V Okolí Mladé Boleslavi. Letos opět na zřícenině hradu Zvířetice poblíž Bakova. Pátek bude věnovaný divadlu a především nezávislému filmu, sobota bude hudební.

Fesival je především o hudbě

Festival V Okolí Mladé BoleslaviFestival uměleckého spolku BOULE je věnován především rokenrolu v širokém pojetí toho slova. Rokenrol pro nás není jenom hudební klišé, ale rytmus, který ovlivnil celou kulturní epochu.

Festivaly, které tomu našemu vdechly život jsou, český Woodstock - Trutnov Open Air, Kozy fest v Milkovicích se svým přísným "udělej si sám", a především Kopaninské Jaro - zahradní slavnost, o které se nikdy nikde nepsalo, a přesto je tam vždycky spousta lidí a skvělých hudebníků.

Ten náš festival byl vždycky trošku jinde než jiné malé festivaly. Takový sen o skvělém mejdanu, ve smyslu pozitivních proudů, tvůrčí atmosféry setkání kreativních osobností a zprostředkování té energie ostatním. Ti, kteří si přišli jen odpočinout, trochu se pobavit či ze zvědavosti, se tu ale rozhodně nebudou cítit nepatřičně.

Ospalé středoproudní a no progress Ml. Boleslavi pro i natruc, pozveme vždycky kapely, které nás baví. Program hlavní scény pojmeme letos svěže a multižánrově.

Vedle slovenské divoženky Iky Kraicové, vystoupí staří pražští rokenroláci: Fany Císař a Sedící Kameny, atmosferičtí a posmutnělí elektronici OHMU, český lo-fi kníže Květoslav Dolejší s kapelou Ben Turpin i energičtí punkeři Vychcaný Knedlíky. Další kapely, Skrytý Půvab Byrokracie a Dřevěné Pytlí v Jutových Uhlích, to jsou nové hlasy pražského podzemí a v jejich šlépějích kráčejí o něco mladší čtenáři zaprášených knih Degtukas a Tajný Projekt plní chuti experimentovat. Mladí beatníci Fousy Moudžou Rajzin jsou původně z Kladna, punkenrollové duo BiKiNi a psychedelizující 3. Kultura zastupují Boleslavskou instrumentální scénu. Bude tu ale ještě menší elektronická scéna s chilloutem a psytrance dojezdem.

A když příval hudby někoho unaví, přivítá ho meditativní čajovna, výstava mladých autorů v prostorách hradu nebo prostě vyhlídka ze Zvířetické věže. Pro ty hravější připravujeme tvůrčí poetické dílny...

Odhoďte zábrany a staňte se tvůrcem

Tvůrčí poetické dílny jsou výzvou a hlavně zábavou pro básníky, nebásníky a děti. Experiment, lehkost a hravost..., v našich tvůrčích dílnách je zkostnatělé literární vzdělání na překážku. K dispozici budou dva psací stroje, klobouk a časem prověřené texty pro recyklaci, dada nebo volnou tvorbu. Taktilní pásmo, prostor pro improvizovaný básnický projev a další tvůrčí podněty chystá pro zájemce okruh autorů časopisu Prázdná Vteřina.

Nový prostor pro nezávislý film

Letos má festival oba dny co nabídnout. V pátek večer budou už stát všechny stany, a protože se může hrát až v sobotu, vznikne tu zajímavý prostor pro jiné aktivity: ochotnické divadlo, vernisáž a především až se setmí, přijde na řadu pásmo filmů. Své autorské filmy tu představí mladí autoři, které zvábil svět pohyblivého obrazu. Mezi nimi jsou vyznavači jak filmu lidového formátu 8 mm, tak nových možností digitálního videa, které jsou dostupné téměř každému tvůrci. Výsledkem je nejen odmítnutí filmových škol a s tím spojený filmový L’art Brut, ale především odmítnutí monstra filmového průmyslu. Námětová i materiální nezávislost tvůrců pak nechá vzniknout pozoruhodným snímkům, ve kterých je vždy něco nového, někdy úsměvného, jindy však objevného.

Senzačním otvírákem letošní přehlídky bude pásmo filmů pražského spolku Pohodlí a spolku K.H.M. ze 70. let, které se podařilo jejich tvůrcům na podzim 2008 převést z 8 mm filmu na DVD a v březnu proběhla soukromá projekce v hospodě Na Neklance. Na VOMBu bude tedy jejich veřejná premiéra!

Diváci se však mohou těšit také na další premiéry: Nymburské PAM PAM show chystá přímo pro VOMB premiéru filmu Mars, ještě horký bude filosofický snímek DEMIOURGOS Jakuba Žida, který měl premiéru v květnu. Staršího data je film Vesnická zábava (2008) od tvůrce, který si říká Andy Fehu a je členem tvůrčí skupiny Polofilm.

Další předností našeho nového prostoru pro nezávislý film je široký žánrový záběr: od filmové podoby radikálního baletu Vyžvejklá Bambule, přes dokument, experimentální film až k videoartu. Promítání může podle podmínek pokračovat až do svítání, takže pro další filmy je ještě dost prostoru.

Kompletní program je uveřejněn na webových stránkách vombf.wz.cz.