Špičky hudební improvizace se setkají na festivalu vs. Interpretation

27. 4. – 1. 5. 2016 se v rámci pražského festivalu vs. Interpretation setkají mistři hudební improvizace. Nejvýraznější zastoupení budou mít zástupci libanonské scény a průkopníci improvizace na Blízkém východě.

 

Festival vs. Interpretation rozšiřuje v roce 2016 svůj záběr a zaměřuje pozornost na improvizovanou hudbu a zvukové umění v programu, který odráží aktuální stav těchto uměleckých disciplín, a současně je vybízí k novému pohybu. Jednotlivá vystoupení i celá dramaturgie festivalu jsou v různých souvislostech vzájemně provázány. Odehrávat se budou na několika místech, nacházejících se většinou v Praze 7 – Holešovicích. Ústřední prostor tvoří Studio ALTA, nejrůznější zvuková a pohybová představení však návštěvníci festivalu zhlédnou i v řadě jiných míst, například ve Veletržním paláci Národní galerie, v budově bývalých Elektrických podniků na Vltavské, v divadle Alfred ve dvoře nebo ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči. Diváci mohou také navštívit audiovizuální hi-tech performanci v Institutu intermédií (IIM) na ČVUT či kinetické a zvukové instalace v nedávno otevřeném prostoru Centra pro současné umění Praha.

Festival vs. Interpretation pokračuje ve svém hlavním záměru, jímž je podpora a prezentace spolupráce mezi etablovanými zahraničními a místními uměleckými komunitami, což znamená také zapojení umělců z české a slovenské scény. Návštěvníky čeká mnoho jedinečných akcí, včetně premiéry nového díla Christofa Kurzmanna vytvořeného ve spolupráci s Pražským improvizačním orchestrem v rozšířeném mezinárodním složení nebo nové práce Julyena Hamiltona, Andrey Parkins a Ute Wassermann, které vznikly ve spolupráci se skupinou českých a slovenských tanečníků.

Festival oslaví rozšiřování současného umění za běžně chápané hranice Západu uvedením nejvýznamnějších průkopníků improvizované hudby na Blízkém východě, Libanonců Christine Abdelnour, Mazena Kerbaje, Sharifa Sehnaouiho a Raeda Yassina. Kerbaj je nejen hudebník, ale také uznávaný vizuální umělec a spisovatel, a na výstavě, která je součástí festivalu, představí své kresby. Yassin vedle toho spolu s Paedem Concou ze Švýcarska uvede jejich společný projekt Praed+, v němž spojí síly také s českými hudebníky Marcelem Bártou, Janem Jiruchou a Pavlem Zlámalem.

Festival nabízí rovněž pohled do výzkumných laboratoří transdisciplinárního umění, nových technologií a alternativních řemesel. Uskuteční se tvůrčí dílna se skupinou Radio Mobile nebo workshop Marthy Mooke, která zde představí své využití 3D audiovizuálního softwaru vyvinutého Scottem Dravesem. Programovou sekci zvukových instalací naplní Hans van Koolwijk, Christof Migone, Novi_sad, Luboš Fidler a další. Festival nezapomíná ani na vzdělávání, a tak přinese sérii veřejných přednášek na HAMU na nichž Bob Ostertag, Hanna Hartman a Lê Quan Ninh seznámí posluchače se svými přístupy ke skladbě a improvizaci a promluví také o svých dílech, která uvedou v průběhu festivalu. „Druhý ročník festivalu vs. Interpretation nabízí příležitost seznámit se s různými přístupy, metodami a nástroji současného umění a zhlédnout jeho prezentace v dílech více než čtyřiceti umělců. Široký program festivalu zahrnuje také aktivity pro děti, studenty i širokou veřejnost. Mnoho akcí je přístupných zdarma,“ přibližuje schéma festivalu zástupce programové sekce Petr Vrba.

Podrobné info o účinkujících najdete na webových stránkách: www.vsinterpretation.org.

 

Místa konání:

Studio ALTA, Alfred ve dvoře, Veletržní palác – malá dvorana, Institut intermédií - FEL ČVUT, HAMU, Centrum a Nadace pro současné umění Praha, Stará čistírna odpadních vod v Bubenči, Galerie INI, Galerie Školská 28