Trupec, třetí zářez lo-fi knížete Květoslava Dolejšího

Nové album kytarového samouka a samorosta každým coulem Květoslava Dolejšího už máme pravda nějaký ten pátek na pultu. Pro všechny, kteří s ním zatím neměli tu čest, ale i pro všechny ostatní, je tu teď navíc i pár řádků o téhle nezařaditelné postavě ze Skalska u Mladé Boleslavi.

dolejsi_trupec_vetsi.jpg Po dlouhých odkladech vyšlo na začátku léta (nepočítáme-li rané kazetové nahrávky) třetí album svérázného solitéra Květoslava Dolejšího. "Trupec" tentokrát nese emblém značky Rock Village & Boys records, bohužel nakonec zůstal bez původně plánovaného doplňujícího DVD. Patnáctiskladbové album pokračuje v linii předchozího "Kill Your Child", tedy bohužel krapánek uhlazenějším zvuku a menším výkyvům mezi lo-fi popovými a noise a metalovými mantinely. Ani tentokrát ale nebudou zklamaní příznivci praštěných textů a vypečených názvů skladeb: v linii "30 bustrů", "Prochčiju ti prsa jako sněhulákovi" nebo "Otcovi poklopci" pokračuje "Matlafousek", "2+1 v 1+1" nebo kousek pojmenovaný Slávkovou nezaměnitelnou poetikou "Já nemůžu být nikde zaměstnán, protože jsem nezaměstnaný".

Tracklist:
01. Lajk (lajk)
02. Berwitz
03. Matlafousek
04. Ampler
05. Kosmodisk
06. Kočíčí nebe
07. Paní Šímová
08. Alibi
09. 2+1 v 1+1
10. 28. + sl.
11. J. Bond
12. Instru mentálka
13. Já nemůžu být nikde zaměstnán, protože jsem nezaměstnaný
14. Jazz
15. Sputnik

Kdo je Květoslav Dolejší?
slavekdolejsi.jpg Co vypadá jako rafinovaně zvolený pseudonym je zcela regulérní občanské jméno jednoho z obyvatelů vesničky Skalsko na Mladoboleslavsku. Kytaru vzal Květoslav Dolejší do ruky během základní vojenské služby, kde se mimochodem potkal také s Danem Šatrou, pozdějším kytaristou Tom Is My Sugar a Point. Po návratu z vojny začal s nahráváním vlastních svérázných písniček, nejprve na obyčejný kazeťák, později už technikou klasického vrstvení nástrojů do čtyřstopého Tascamu. Jako kytarista se ještě mihnul sestavou Suicide Machine, zhruba ve stejné době, v roce 1994, byla venku také jeho první demokazeta Zamarazalina.

Věhlas mu ale přineslo až o pěkných pár let později, během podzimu 2002 rozšířené a dodnes nepřekonané cédéčko "Zapalte koně", které vzbudilo zejména v komunitě okolo labelu Silver Rocket hotové pozdvižení. Šeptandou lavinovitě šířená zvěst o nezařaditelném zjevu, spojujícím punkovou živočištnost, pixiesovské melodie, metalové výstřelky a ulítlé texty, Slávkovi vynesla na Freemusic.cz vítězství za nejlepší demonahrávku roku 2002, velký profilový článek mu věnoval i týdeník Respekt. Vedle ojedinělých koncertů s kapelou Ben Turpin se po čase objevilo další cédéčko "Kill Your Child", obě pak vyšly později souhrnně pod názvem KD103 na značce Sopel.

V té době Květoslav se tu a tam sporadicky objevoval tentokrát se svým novým projektem Concorde Crash. V tom pro změnu osedlal baskytaru a z "robotka" si pouštěl přednatočené podklady, ve kterých mezi "jungledeathmetalem", industriálními rytmy a synťákovými zvuky hřměl Hitler, Krakonoš nebo znělky z reklam. Loni se pak objevil, třeba na koncertě se Sunburned Hand Of The Man, opět s písničkovým programem, které nyní vyšel právě v podobě desky "Trupec". I když jeho poslech může vzbudit určité rozpaky, nic to nemění na jeho výlučném postavení: pro většinu bude neposlouchatelným diletantem, případně hudební úsměvnou kuriozitou, pro hrstku zasvěcených kultovní postavou a ryzím originálem. A tak je to v pořádku.

bio, ukázky a další čtení:
www.kvetoslav-dolejsi.wz.cz

V Polí pět máme:
Dolejší Květoslav - KD103
Dolejší Květoslav - Trupec