Výstava Kryptonormal nejen pro otrlé

Na těchto stránkách jsme se už několikrát zmínili o sousední (sílí cca 50 metrů od našeho knihkupectví) galerii transitdisplay. A je potřeba to udělat znovu neb zajrátko končí výstava Filipa Turka a bylo by škoda, kdyby Vám unikla. Jde o podívanou originálně výraznou, zábavnou a samozřejmě moderní.

Filip Turek Filip Turek je jednou z nejvýraznějších, ale i nejméně známých osobností českého výtvarného umění uplynulých dvou dekád. Jeho výtvory se vyznačují smyslem pro humor, hravost a intelektuální paradox.

Vystavené objekty, instalace, fotografie a počítačové obrazy Filipa Turka vznikaly v posledních dvaceti letech. Spíše než o chronologicky uspořádanou retrospektivu jde o dokumentaci (v některých případech rekonstrukci) nesouvisle dochovaných artefaktů. Je příležitostí k poznávání historicky nedávné, a proto dosud nezpracované historie českého umění.

Pro Filipa Turka jsou charakteristické téměř duchampovské strategie umělecké mystifikace a vytváření osobní mytologie: vystavuje matoucí artefakty bez jakéhokoliv vysvětlení, klade obsesivní důraz na sexualitu, bere na sebe různé identity a zdánlivě opustil umění ve prospěch jiných aktivit.

Pro slabé nátury může být výstava poněkud silné kafe, my ostatní oceníme neotřelé podněty.

Výstava trvá do 23. 11. 2008, otevřeno 10:00 – 18:00 mimo pondělí.

tranzitdisplay
Filip Turek