Bejvávalo - cestování za totáče, Maďarsko

Maďarsko. To pro nás bylo něco jako výprava na západ. Odehrávaly se tu obří koncerty světoznámých kapel, v obchodech prodávali LP, která u nás šla sehnat jen na černém trhu, v kinech hráli pro nás zakázané filmy, jako kupříkladu Hair, Budapešť v noci zářila mnoha světly a bylo možné spát v městských lázních i přilehlých parcích. Starobylá nádraží se stávala místem seznamování i velkolepých pařeb, konaly se tu zajímavé výstavy a v jejich velikých obchoďácích šlo sehnat skoro všechno. Ačkoliv maďarsky neumím a asi už nikdy umět nebudu, vždy jsem si vystačila s KESENOM –děkuji, HIDEG BIRA – což je studené pivo, tedy maďarskouniversálně. Lidé byli přátelští, pivo a čabajka skvělé.

Už asi nevyjmenuju co všechno jsem tu viděla a slyšela, bylo toho opravdu požehnaně. Ale na tu atmosféru na narvaném stadionu a pocit svobody propojený s muzikou jen tak nelze zapomenout.

Raději uvedu pár veselých historek z cest na jih. Jednou jsme to pojali jako celotýdenní výpravu. Moje movitější kamarádka tam měla pronajaté ubytování v soukromí (u nás tehdy také neobvyklé), tak jsem se připojila ke skupince brněnských intelektuálů. Po koncertě ( tuším Peter Gabriel a další) mě vyvezli autem do odlehlého parku kdesi na kopci a začali plánovat. Vernisáže, výstavy, kina. Měli úžasný přehled kdy, kde a co je, tak jsem si jen obšlehla jejich poznámky a další dny jsme to všechno s Markétou prošmejdily. S intouši si moc nerozumím, tak jsem si s nimi dávala sraz vždy až večer, aby mě odvezli na kopec. Jeden z nich, dodnes můj kamarád fotograf, nebudu jmenovat, mne hned druhý den požádal, abych mu sbírala veškeré materiály, katalogy letáky a vstupenky. Proč? No, oni totiž s manželkami obráželi celý týden obchodní domy a nakupovali. To jsem zjistila až cestou zpět v cetkami narvaném autě, které už někde u Bratislavy kleklo. Při setkání U Japonky jsem se fakt musela hodně držet, když dotyčný poutavě líčil návštěvu Vasarelyho a pojímal a rozebíral. Pokud se tam někdy vypravíte, zkuste to na živo, funguje dosud a stojí to za to. zde

 A vůbec Budapešť, zejména noční toulky městem, jsou úchvatné. Maďaři již tak přátelští nejsou, ale paprika i čabajka na chuti nic neztratily.

Blanka