Bejvávalo- Koryčany a podobné veselice

Dávní pořadatelé kulturních akcí nebyli většinou kluby, galerie nebo aktivní jedinci, ale skupinky nadšenců shromažďujících se v hospodách. Téměř každé městečko, ba i mnohá víska, měla tu „svou“. Zde se v dobách temna plánovaly bigbíty, malé festivaly, vznikaly hudební i divadelní skupiny. Samozřejmě bez nároku na honorář a naděje nějakého zisku. Jedinou odměnou bylo to, že se lidé sešli a měli radost ze svobodného umění. A pokud nebyla akce předčasně rozehnána, což se stávalo často, byla radost dvojnásobná.

Jednou z velice aktivních partiček byla ta z Kojetína. Už jen velice matně si vzpomínám na jména, ale prostě Ivan, Ludva, Pavelek, Rolf a další, tvořili sestavu, která každý týden ukládala peníze do společné pokladničky, jen aby mohli uspořádat nějaké hodně zajímavé setkání. Krom toho také secvičili několik velice bizardních divadelních kusů, coby divadelní soubor Hurvínkova koloběžka.

Nejzajímavějším počinem byly zřejmě Koryčany. Zde se na louce pod hradem odehrávala představení bigbítová i divadelní, výtvarníci vystavovali svá díla na větvích stromů, a to vše bez elektrického proudu. Bečky s pivem pomáhali vyvážet na kopec místní domorodci traktorem, některým odvážnějším motoristům se podařilo vyjet až na vrchol, ale byly to spíše výjimky. Guláš se vařil ve velikých kotlích, kapely hrály bez aparátu, uprostřed plála veliká vatra a bylo to naprosto úžasné. Poprvé to proběhlo bez problémů, ale již na druhý ročník se dostavili příslušníci, vyslaní brněnskou STB. Měla jsem to štěstí a mohla je z dálky sledovat jak tam nešťastně podupávájí okolo vozu a s hrůzou si prohlížejí hluboké brázdy v měkkém terénu, vyryté traktory. Naštěstí byli líní a prostě to vzdali.

Dalším počinem byly pařby čistě bigbítové a chlastací, taktéž většinou vícedenní.

 Mezi takové patřily i nezapomenutelné Morkovice. To nějaký dobrák přes svoji sestru zapůjčil jakési rekreační středisko zdravotních sester. Hrály zde oblíbené undergroundové kapely z Brna a Valašska, Homér se předváděl ze všech sil a dělal ostudu v širokém okolí, pivo i kořalka tekly proudem zadarmo a chlapci dokonce nakoupili z naspořených peněz i krabici Startek. No, úklid jsme v termínu nestihli, takže to tam bylo poprvé a naposled.

Možná vás to překvapí, ale v rámci undergroundu se odehrávaly i sportovní utkání. Mezi nejčastější patřil samozřejmě fotbal, ale tak trochu jinak. Tradiční fanoušek by si asi na své nepřišel a pravidla nepochopil.

Blanka

Foto Richard Zahradníček – Koryčany 1987