Desátý ročník undergroundového festivalu Krákor se blíží

Jaksi nenápadně vyrostl festival Krákor do rozměrů budící ve svém žánru respekt a stává se stálicí tzv. nezávislé scény i pro svoje četné další aktivity pořadatelů. A neb jsou nám tito lidé blízcí a letos na Krákor donkichotsky opět taháme svůj osvětovo/prodejní stánek - přinášíme rozhovor s jeho hlavní postavou - Igorem Látalem alias Fidem.

Fido Polí pět: Desátý ročník je už slušné jubileum. To už se různý lidi stačí z takových pozic ztáhnout, mají rodiny, jiný zájmy - jak bilancuješ a jak si to vysvětluješ?
Fido: Tak prostě plyne čas. Ročníky nenahoníš. Kulatiny prostě přijdou, a nebo nepřijdou, pokud nevydržíš. Nikomu nechci sahat do svědomí, ale nemohu se zbavit dojmu, že většinu lidí hodí z kola ven nikoli jiné zájmy, ale mamon. Alibistické kecy o rodině a povinnostech mě nechávají chladným.

P5: Nedávno se mě nějaká kapela ptala, ať jim doporučím nějaký akce v čechách , něco jako dělá Sopel a Ears&Wind a já jsem si uvědomil, že to tu v takovém měřítku a soustavnosti NIKDO nedělá! Jak reflektuješ sám sebe a svý konání v těchto vodách?
Fido: Prvně je třeba si ujasnit pojmy. Sopel je organizace, kterou jsme založili v roce 1998 a dnes jsem z někdejších členů zůstal prakticky sám, právě v tomto ohledu sehráli značnou roli tzv. "jiné zájmy". Ears & Wind je hudební vydavatelství. Festival Krákor dnes pořádá obecně prospěšná společnost Christiania, což je subjekt který vnikl přirozeným propojením aktivit nakladatelství Vetus Via a Sopel tzv. productions. Takže vše o co dnes usilujeme, činíme pod hlavičkou Christiania.
Popravdě řečeno mám někdy z těch projektů, které děláme až hrůzu, abychom nedopadli jako ta bublina co se nafukuje tak dlouho až praskne. Kromě Krákoru děláme další tři velké festivaly a množství menších akcí, snažíme se rozchodit internetové rádio Dráťák, vychází noviny Uši a Vítr atd. Za tím vším nestojí týmy profesionálů, ale pouze několik nadšenců, ty aktivní bych spočítal na prstech jedné ruky.
Když myšlenkama zabrousím k dřevním počátkům našeho působení, mám z toho samozřejmě srandu. Dokud jsme vloni nezakotvili na soukromém pozemku v Radešíně, neustále nás někdo peskoval, buzeroval, šikanoval. Úřady, policajti, OSA... Nikde nás nechtěli "trpět" a to jen díky svým vlastním předsudkům. Celé to vyvrcholilo na Krákoru, tehdy ještě v Moravském Krumlově, kdy Libor Stžínek těmhle "úřednickejm zmrdům" vynadal do mikrofonu v rámci vystoupení Staré Dobré. Posledním hřebíčkem do krumlovské rakve byla Petice za zachování festivalu v M.K. Zpětně nelituju ničeho, jsem rád že jsme vydrželi a nenechali se otrávit establishmentem.

Krákor.jpg P5: Jseš u zdroje - kam směřuje ten dnešní, řekněme, "postunderground"?
Fido:
Nevím co je to "postunderground". Pro mě je ta rovnice jednoduchá - vždycky je tady kultura oficielní a pak ten veselý cirkus mimo prkna co znamenají svět. Už Homér, teď mám na mysli toho brněnského, kdysi řekl "underground, to je spousta různejch stylů" a s tím se nedá nesouhlasit. Každý má směřovat kam ho táhne srdce a pak je jeho výpověď pravdivá a upřímná. Neškatulkovat a nezařazovat se, nekalkulovat a nikomu nelézt do prdele. To je směr, který považuju za jediný možný.

P5: A nakonec samozřejmá otázka - co bude na letošním Krákoru? Můžeš říct pár slov o koncepci, kapelách a věcech okolo?
Fido:
Pecka budou Ser un Peyjalero. Tihle představitelé brněnské alternativy objeli se svoji muzikou celou Evropu, v Rakousku hráli společně s Legendary Pink Dots a letos, dvanáct let poté vystoupí na Krákoru. V původní sestavě přijede Čvachtavý lachtan, kapela která o sobě nedala léta slyšet, zatímco členové hrají v nejrůznějších slavných a vysoce ceněných skupinách. Nestárnoucí Libor Stržínek se obklopil mladými muzikanty a těšit se tak můžeme na znovuoživenou Starou dobrou ruční práci. Stálice, které na Krákoru nesmí chybět: Špinavý nádobí, Skrytý půvab byrokracie, Čočka... Na značce Ears & Wind nedávno vyšla cd Spolčení hlupců a Nedělním lidem, obě vystoupí. Poému Na každý den napsals smrt přednese J.E.Frič v doprovodu Víti Holaty a přátel, Radost nám udělá teplická Radost a samozřejmě ohromná spousta dalších, program visí u nás na webu.
Oproti minulým ročníkům jsme se dost zaměřili na výtvarné umění, oprýskané stěny radešínského zámku se vyloženě hlásí, být jím pokryty na každém kroku. Nebude chybět velkoplošná projekce nových autorských filmů, básnická čtení a kvalitní pivo z malého pivovaru Polička - to které z nežízně žízeň udělá a tak příjemně stmeluje...

Otázky za Polí pět položil a na upřesňujících dotazech a vysvětlení nestačil zapracovat: Josef Jindrák

shrnutí:
festival Krákor se koná na zámku v Radešíně 27. - 28. 6., vstup 180,-, (v předprodejích, jako třeba Polí pět za 150,-)

Lidé Krákoru.jpg soubor odkazů:
www.sopel.freemusic.cz
www.vetusvia
www.drevenacikada.cz
www.christiania.cz
www.dratak.cz