Die alten Maschinen: I stroje mají duši

Materiál na koncepční album vytvořil nový projekt Die alten Maschinen z dílny Moimira Papalescu. Virtuální spolupráce tohoto cyber-bandu s předákem legendárních novovlnných Devo, Geraldem Casale, přežila prvotní oťukávání a po vinylu „To Be Or Not“ kapela vydává 11. listopadu první oficiální album.

To nese název „Songs About Love And Machines“.Vypráví veselé i smutné příběhy o robotech, jejich pánech a také o lidech, kteří se někdy sami chovají jako stroje.Čtrnáct dní po vydání tohoto limitovaného digipacku, na němž se tradičně podílel špičkový ilustrátor Adolf Lachman, bude následovat album remixů (mj. od Tata Bojs, Midi Lidí, Ecsona Waldese a především Sonji & Hanka z Kill The Dandies!, kde se jedná o první spolupráci po čtyřech letech od rozpadu The Nihilists). Remixy budou od 25. 11. zdarma ke stažení exkluzivně na Bandzone a na Štědrý den digitální cestou vyjde také druhé album, se soutěží o exkluzivní vánoční dárek - stylového mechanického robota.

DAM1

Na rozdíl od souběžně se rozvíjejících Magnetik jsou Die alten Maschinen orientovaní více na elektro. Samotní členové pak svoji hudbu nazývají jako robopop. „Žijeme ve věku robotů, dnešní doba ale postrádá romantiku, kterou známe z prvních sci-fi příběhů. Právě proto se takové emoce objevují v naší hudbě a tak trochu pohádkových příbězích. Jsme zkrátka ti, kteří ještě naplno vnímali estetiku prvních ABC nebo Zemanových filmů a díky tomu je v nás stále přítomen jakýsi technooptimismus a retrofuturismus,“ říká Moimir Papalescu.

Die Alten Maschinen kromě něj a Geralda Casale představují také nepostradatelný Peter Van Krbetz (PVK) a další hrdina 80. let: bubeník a frontman kanadských The Extras Leon Stevenson. Po příchodu obou zahraničních vokalistů se projekt, který už za časů Nihilists vytvářel hudbu k fiktivní počítačové hře, transformoval v regulérní kapelu a jejich skladby v písničky.

DAM4

Zaoceánská spolupráce mezi hudebníky probíhá výhradně virtuální cestou. „Vymyslím skladbu, pak ji předám Petrovi Venkrbcovi, který dohraje své party a již tak z 80 % zaranžovanou ji pošlu po síti za oceán. Texty si píše každý zpěvák sám, my s Petrem ale často vymýšlíme témata těchto mini sci-fi příběhů. Zpěvy v případě Geralda pomáhal nahrát a namíchat jeho bratr Bob Casale, v případě Leona je většinou míchám sám. Gerald do jedné věci ještě dohrál pár syntetických zvuků a arpeggio, Leon je zase specialista na zvukové efekty a různé doprovodné samply. Zkrátka funguje to perfektně a Die alten Maschinen jsou díky tomu vlastně takový opravdový cyber-band,“ dodává Moimir Papalescu.

ODKAZY:

MYSPACE

BANDZONE

X Production