Dnes začíná další ročník festivalu Next Wave!

 

Slovo je umění, umění je slovo

Letošní 24. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, který se bude konat ve dnech 19. září – 1. října v Praze, má jednoduché, avšak všeříkající motto. Je to SLOVO (což v italštině znamená právě motto).

Dramaturgyně Lenka Dombrovská o letošním výběru prozradila: hodně inscenací, které v rámci festivalu uvedeme, je dramatizací nebo koláží významných literárních děl. Samozřejmě je zde základ – tedy slovo – doprovázen vizuální a zvukovou složkou, ale podstatné je to, co je vysloveno. Na programu najdete divadelní poezii: například scénickou báseň s živou malbou Kniha jedů, která vychází z veršů Antonia Gamonedy a textů Václava Havla, souboru Masakr Elsinor, nebo poctu poezii I. M. Jirouse s názvem Člověku nad tím rozum i čurák zůstává stát, tuto premiéru připravuje Lenka Havlíková, Jiří Pokorný, Jana Hauskrechtová a Vojtěch Hrabák.  Režisérka Apolena Vanišová uvede v MeetFactory premiéru inscenace, která vzniká na základě experimentální prózy Fernanda Arrabala Pohřeb sardinky. Z brněnského HaDivadla přivezeme divadelní esej Náměsíčníci (imitace a tušení), který podle rozsáhlého románu Hermanna Brocha režíroval tamní umělecký šéf Ivan Buraj. René Levínský dramatizuje ikonickou sci-fi Solaris Stanislava Lema a premiéru bude mít stejnojmenná inscenace v režii Ewy Zembok ve velkolepém prostoru DUPP39. A v neposlední řadě na stejném místě uvedou Jiří Honzírek a Divadlo Feste site-specif manifest s výraznou hudební složkou Moc bezmocných, který vychází z eseje Václava Havla.

Součástí festivalu bude také několik debat po představení, kde se pokusíme verbalizovat proces tvorby i směřování alternativního či progresivního divadla.

Pravidelnou festivalovou linií je objevování nových kulturních prostor. A letos nebude pouze jeden! Jedním z nich je již zmíněným DUP39 na Národní třídě. Lenka Dombrovská o něm prozradila: když jsem víceméně náhodou vstoupila do rozlehlého podzemního antikvariátu, věděla jsem, že by se zde letošní ročník měl odehrávat. A nejen proto, že je prostor tajemný a s bohatou historií, ale především, že pro naše motto SLOVO nemůžeme najít lepší místo. Shoda šťastných náhod, nebo řízení osudu, pak spolupráci dovršila a my divákům nepředstavíme pouze prostor kulturní, ale ukážeme místo, které bude o příští sezony divadelní. Druhou scénu zde otevírá Divadlo X10, které nyní působí ve Strašnickém divadle. A své působení zde započne 20. září premiérou Solaris právě na našem festivalu.

Druhým prostorem, kde strávíme druhý festivalový víkend, respektive pátek 29. a sobotu 30. září, je DriveHouse na Vinohradech. Tři patra činžovního domu rozžijeme divadlem pro děti i dospělé, site-specific projekty Jany Orlové a Antonína Brindy, které připravují pouze pro festival a prostor, i koncerty – vystoupí například kapela Fekete Seretlek a zpěvačka Vladivojna La Chia v doprovodu svého dvorního kytaristy Aleše Bajgera a šansonové zpěvačky Sylvie Bee.

Od roku 2003 je vrcholem festivalu …příští vlna/next wave… Udílení Poct významným osobnostem a  projektům alternativního divadla. Letošní Pocty předá loňská Osobnost roku a festivalu Jiří Maryško a divadlo Demago. Podle všech očekávání to bude improvizované a dramaticky vtipné. Po slavnostním udílení bude následovat šansonový koncert Markéty Burešové a Petra Bílkové. Slavnostní Udílení Poct se bude konat v Divadle Komedie 24. září.

Letošní pražský program čítá dvacítku představení, osm koncertů a jednu vernisáž. Nemůžeme tedy vyjmenovat vše, co se na festivalu odehraje, ale alespoň ještě dvě zastavení – festival neopomíjí ani umělce nejmladší generace, proto jsme rádi, že už tradičně ve spolupráci s Alfredem ve dvoře můžeme širšímu publiku představit novinky souboru Ufftenživot a Kláry Hutečkové. A především, že můžeme zprostředkovat divadlo, které vytvořili a hrají divadelní kritici – jmenovitě Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil a Martin Švejda. Pod hlavičkou spolku Antonín Puchmajer D.S. uvedou premiéru inscenace Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami. Svou moderující divadelní konferenci budou hrát na nečekaném místě v sále Divadelního ústavu.


http://nextwave.cz/