Experimentální projekty mají nové útočiště - galerii CIANT

Nová pražská galerie, zaměřená na prezentaci experimentálních projektů propojujících světy umění, vědy a nových technologií, otevře zítra, 11. dubna, poprvé své brány. Program v galerii CIANT odstartuje svojí instalací nazvanou TypeTrace japonský umělec Takumi Enda.

ciant.jpg Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie v Praze (CIANT) oznamuje otevření stejnojmenné pražské galerie, zaměřené na prezentaci experimentálních projektů, které propojují světy umění, vědy a nových technologií. Galerii CIANT najdete na adrese Křížkovského 18 v Praze 3, v blízkosti žižkovského televizního vysílače. Navštívit ji můžete od úterý do soboty mezi 17 - 21 hodinou, v neděli pak od 15:00 do 19:00. Vstup je zdarma, další podrobnosti naleznete brzy na adrese www.ciant.cz/galerie. Samotný program odstartuje už zítra (11. dubna od 19:00) vernisáž výstavy japonského umělce Takimiho Enda, nazvaná Typetrace, která po Tokiu a Paříži zavítá také do Prahy.

Jedná se o interaktivní aplikaci, která umí nahrát každý úder na počítačové klávesnici a následně záznam podle nové časové linky přehrát. Trik spočívá v tom, že přehrání záznamu bere v potaz proměňující se zpoždění mezi jednotlivými údery a toto zpoždění promítá při přehrávání do různých vizuálních reprezentací. V této verzi jde o velikost písma: čím déle trvá napsat slovo, tím větším fontem bude slovo zobrazeno. Díky tomuto vizuálnímu překladu si mohou protagonisté i diváci novým způsobem uvědomit zkušenost psaní.

Japonský umělec Takumi Endo pro projekt TypeTrace navíc sestrojil speciální kinetickou klávesnici, která je synchronizována s aplikací a sama znovu vyťukává všechny údery na základě záznamu původního psaní. Pohled na tuto kinetickou klávesnici připomíná piano bez hráče. Umělec v prostoru galerie nainstaluje také počítačový terminál projektu Phonethica. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost zapojit se do dlouhodobého uměleckovýzkumného projektu, jehož smyslem je zkoumání rozmanitosti i podobnosti lidské řeči v globálním měřítku. Další podrobnosti nalzenet na adresách www.inexhale.net a www.phonethica.net.

ciantlista.jpg

Výstava TypeTrace zahajuje výstavní cyklus Hic sunt leones, ve kterém bude Galerie CIANT představovat umělecké projekty autorů z mimoevropských zemí. Další programové osy galerie: Souřadnice - mapování domácí scény se zaměřením na studenty a čerstvé absolventy uměleckých škol, Legendy - díla, o kterých se píše, ale ještě jste je neviděli, Kybermemy - viry, roboti,počítačové hry neboli kybernetické memy na hranicích umění. Výstavní program doplní přednášky, prezenatce umělců a promítání. Na přípravě programu spolupracují s týmem CIANT např. Ivan Adamovič, Dominick Chen, Ricardo dal Farra, Keith Whittle a další.

Výzva pro umělce a kurátory: Pokud vás inspiruje prolínání umění, vědy a nových technologií, pošlete nám své návrhy na výstavy i doprovodný program na adresu galerie@ciant.cz.

CIANT je nevládní nezisková organizace založená v roce 1998. Působí na mezinárodní úrovni v kulturní, vzdělávací a výzkumné oblasti spojené s novými technologiemi. Provozuje multimediální laboratoř zaměřenou na mezioborovou spolupráci. Produkuje a koprodukuje umělecké projekty, pořádá tvůrčí pobyty pro umělce, věnuje se osvětové činnosti v oboru umění a nových médií: organizuje festivaly, tvůrčí dílny a konference.
www.ciant.cz