Festival Banát 2018

Pokud chcete spojit dovolenou, muziku i trochu dobrodružství, doporučuji navštívit festival Banát v Rumunsku. Vzhledem k tomu, že se odehrává již od 15.8, je nejvyšší čas. Nemáte auto? Nevadí, jede sem speciální autobus i vlak. Vše o festivalu najdete na stránkách   http://www.festivalbanat.cz/

Dnes již téměř každý ví, že se jedná o území na jihovýchodě země, osídlené krajany. Doby, kdy se sem vypravili  jen odvážní cestovatelé, jsou dávno pryč. Přesto doufám, že domorodci zůstali milí a přátelští, krajina nedotčená a domácí sýry prostě boží. Je dobře, že se najdou lidé, kteří se snaží tomuto regionu pomáhat takovým projektem, jako je hudební festival. Ještě váháte? Je opravdu z čeho vybírat. Samozřejmě největšími lákadly jsou Dunaj, Zuby nehty či Merta, ale hrají zde i méně známé, ale velice zajímavé hudební skupiny i jedinci. Vše se dozvíte na stránkách festivalu, kde jsou informace průběžně aktualizovány.

Něco málo z historie.

První česká vesnice byla založena roku 1823, kdy sem rumunský podnikatel z Oravice, jistý Magyarly, nalákal první osadníky na těžbu dřeva. Založili vesnici Svatá Alžběta, která byla záhy zrušena pro nedostatek vody. Poté vznikly vesnice Svatá Helena a další. Druhá vlna kolonizace následovala po roce 1827, kdy byli další kolonisté nalákáni coby pohraničníci. Podmínky prvních přistěhovalců byly velice těžké, krajina byla hustě zalesněná a pustá. Je až neskutečné, že si místní lidé zachovali své zvyky i krásnou starobylou češtinu. Proto si myslím, že není vhodné se nad nimi ošklíbat, nebo pohrdat jejich zdánlivou chudobou. Jejich sepjetí s přírodou jim můžeme jen závidět.

Kam na výlet po okolí?

Pokud nebude panovat úmorné vedro, doporučuji pěší výlet Tisovým údolím, případně je možno si zajít či zajet k Dunaji. Další české vesnice jsou trochu vzdálené, ale každopádně stojí za zhlédnutí. Při návratu autem po hlavní silnici přes Orsovu nevynechejte městečko Balie Herculaine. Jedná se o krásné lehce ošuntělé lázně s horkými prameny. Po procházce městem si zajeďte i směrem na 7 Izvor – 7 pramenů. Zde se můžete zdarma vykoupat v jeskyni i bazéncích s termálními prameny. Některé vyvěrají přímo v řece Černá. Prostě se tak válíte v teplé vodě, nad vámi monumentální horstvo a u kempu několik stánků s pivem a místními dobrotami. Pokud navštívíte i vesnice na opačné straně kopců, stavte se i v kaňonu řeky Něry. Je to nedaleko vesnice Potoc. Je zde několik nádherných jezer, křivolaké stezky, travertinová jezírka, u myslivny najdete i menší tábořiště s pramenem. Ale pozor!!! Takové ty krásné hnědé houby s buclatou bílou nohou a zářivě žlutým podhoubím, které vypadají jako naše hříbky, jsou prudce jedovaté hřiby vlčí. My jsme se jimi otrávili a nikomu to nepřeju. Modrají. A ten roztomilý světle fialový had, který se vyhřívá na skalách a okolo 18té hodiny se plazí k řece pít (často přes cestu), je zmije růžkatá. Samozřejmě také prudce jedovatá. Ovšem nenechte se zastrašit, jinak je tu prostě KRÁÁÁSNĚ.

 

 

Blanka

Foto - archiv organizátorů se svolením