Jablkoň - Půlpes

Přinášíme čerstvou recenzi čerstvé novinky Jablkoně. V kapele už toho mnoho z původní sestavy nezůstalo, ale přesto si zachovává kontinuitu. Typický Jablkoň v novém, tvrdším hávu se hlásí o srdce fanoušků. Jsou jablka pražského folk-jazz-rock-atd souboru šťavnatá, jak jsme zvyklí, nebo zhořkla?

Jablkoň - Půlpes"Náš vnitřní půlpes zaštěkal. Nejtvrdší album (někde mezi kazivcem a korundem) skupiny Jablkoň za posledních šestnáct set dvacet týdnů. Jedenáct skladeb nových, jeden a půl coververze plus dva bonusy, hraje nejrockovější sekce skupiny Jablkoň - Velká polní. Kdo nebude překvapen je nepřekvapitelný," hlásil před vydáním Půlpsa Michal Němec. Nejedna skladba je skutečně založená na hodně syrovém, valivém zvuku elektrických kytar, avšak každá písnička je srozumitelně Jablkoněm podepsána. U mnohých jde nálada, kompozice a někdy i konkrétní motiv přiřadit jedné z mnoha etap historie kapely. Trochu jako kontradikce bude tak možná znít, že se Jablkoň nejenom nevykrádá, ale dokonce odpoutává od písničkové produkce z desek Písničky nebo Bláznivá.

Celým albem je protkán motiv vnitřního půlpsa, kterého máme v sobě všichni a který štěká a štěká. V bookletu je pak uvedena rasa vypravěčova půlpsa stejně jako stručný obsah skladeb. Pro příklad uvedu Feministku, kterou skvěle otextovala a nazpívala Anička Duchaňová. Rozzuřená argentinská doga hledající si pelíšek střídá über-projevy "Nezírej tak hloupě, ukaž mi svý doupě. Chci tě zejtra zase, ty romantický prase," s projevy něžné ženy "Prší a kapky stékají tiše, kreslí si mapky na mým mokrým břiše. Ležím tu nahá uprostřed lesů, sama ten bazén neunesu."

Ukázka textu dává napovědět, že podstatnou ingrediencí je humor a rafinovanost - třeba v písni Vincent, kdy Němec vypráví o člověku, který maloval tak horlivě, až si uřízl ucho. Nechybí však ani civilní, lehce sentimentální výpovědi. Vlastně vše je klasický Jablkoň posunutý do trochu jiné úrovně, umělejší.

Velmi mě potěšilo, že došlo vedle písničkových kompozic i na čistě instrumentální Pendlovky, volně navazující na věci z doby, kdy ještě v kapele hrával Ingo Bellmann. Ale jak jsem psal výše, není to zdaleka jediný "dobový" přesah. Na desce se vedle originálních skladeb nachází i předělávka vlastní letité skladby V bludišti a pak Vášovy Nepřítel naslouchá. Jako bonus si pak Jablkoň připravil dvě skladby od dua Šlitr/Suchý. Zdvořilého Woodyho si kdysi dávno střihnul i Kája Gott.

Žánr: folk, ale jiný lepší
Nosič: CD
Celkový čas: 50:35
Rok: 2009
Vydavatel: Indies MG
WWW: www.jablkon.com
E-shop: http://www.polipet.cz/titul.php?id=3695