Kayo Dot v Chateau Rouge

Jak už jsme psali níže, květen je na zajímavé koncerty přebohatý! Do Prahy zavítají KAYO DOT. První desku jim vydal John Zorn, bávají přirovnávání ke King Crimson nebo Jeffu Buckleymu. V Chateau Rouge vystoupí s domácí ředkapelou THE RUIN OF RUINS, což je projekt kolem Kaspar von Urbach.

KzoDot Po mnoha personálních peripetiích je dnes takřka jediným spojovacím článkem v Kayo Dot skladatel a multinistrumentalista Toby Driver. Už od poloviny 90.let stál se širokým spektrem muzikantů v čele avantgardní metalové kapely Maudlin Of The Well, z nichž někteří – včetně Tobyho – studovali na Hampshire College pod vedením jazzové ikony Yusefa Lateefa. Po třech albech, která jsou dodnes ve svém stylu ojedinělá, proběhla transformace na Kayo Dot. Přestože lze vypozorovat jednotící prvky, změna názvu nebyla pouze kosmetická. Kromě snahy o vymanění z příliš svazujících škatulek, kam se MOTW nechtíc zapsali, a ukončení některých konceptů (mj. „automatické“ či podvědomé komponování, odkazující právě na Lateefa, s využitím lucidního snění či astrální projekce) je tu patrnější vyzrálý a nespoutaný projev.

Debut jim vydal John Zorn na svém labelu Tzadik, kde se ještě později objevila i sólová deska Tobyho Drivera; druhé album pak Robotic Empire (vydávající vše od post rocku po nejkrajnější grindcore) a třetí, pojmenované „Blue Lambency Downward“, chystá dnes už velmi populární vydavatelství HydraHead 6.května. Tentokrát extrémnější hlukové polohy ustoupily, rozvíjí se však ještě víc jejich neuchopitelná (dis)harmonická magie. Z mnoha vedlejších aktivit stojí za zmínku též projekt Tartar Lamb na pomezí současné klasické hudby, který tvoří Toby a druhý pilíř Kayo Dot – houslistka Mia Matsumiya.

Hudba Kayo Dot se vymyká jasné kategorizaci. Přes značné množství vlivů (indie rock, metal, jazz, klasika, ambient) tu hrají prim emoce, originalita a především je daleka syndromu pejsko-kočičího dortu. Pokud u nějaké kapely nejsou fráze „nutno slyšet na vlastní uši“ nebo „s každým poslechem lepší“ skutečně jen bezobsažnými klišé, ale holou pravdou, pak je to určitě Kayo Dot.

KayoDot V tisku bývají přirovnáváni k: King Crimson, Isis, Jeff Buckley, Opeth, Time Of Orchids, pozdní Talk Talk.

KAYO DOT vystoupí 5.6. v Chateau Rouge (Praha) od 21:00. Předkapela: THE RUIN OF RUINS, což je projekt, kterého se účastní minimalistický písničkář Lobo, lofi-noisové duo RUiNU (jinak členové skupiny Kaspar von Urbach), používající primitivní elektroniku, polofunkční nástroje a objekty, a hráč na dechové nástroje Pelykán z českobudějovických PFNO (Psychedelický Flákač Na Odstřel).

Vstup: 190,- při rezervaci na tickets [at] letmo.net (popř. při zakoupení na baru v Chateau).
Předprodej/rezervace končí 4.6.
240,- na místě. Kapacita omezená. Nevyzvednuté rezervace propadají ve 21:30.

Entry: 190czk when reserved at tickets [at] letmo.net (or bought at the bar in Chateau).
Advance sale / reservation ends on June 4th.
240czk at the door. Capacity limited. Uncollected reservations for re-sale at 9:30pm.

www.myspace.com/letmoproductions
www.bluelambencydownward.com
www.myspace.com/kayodot
www.kayodot.net
http://klangundkrach.net