Lahůdka pro fanoušky komiksu: Komiksfest! 2007

Od 27. října do 3. listopadu bude Praha hostit druhý ročník multimediílní přehlídky Komiksfest!. Ta slibuje zahraniční hosty, filmové premiéry, výtvarné a komiksové výstavy, řadu nových knih domácích i cizích autorů, divadelní představení, diskuse, workshopy a další aktivity. Zapojuje se i Polí pět...

komiksfest.jpg Od 27. října do 3. listopadu zaplaví Prahu druhý ročník multimediálního komiksového festivalu KomiksFEST! Ten nemá svými ambicemi i šíří záběru ve Střední Evropě konkurenci: představí zahraniční hosty, filmové premiéry, výtvarné a komiksové výstavy, řadu nových knih domácích i cizích autorů, divadelní představení, diskuse, workshopy a další aktivity. Celou přehlídku zahájí 27. října celodenní program v holešovické La Fabrice, vyvrcholením bude slavnostní večer 3. 11. v Divadle Archa, na němž budou mimo jiné poprvé uděleny komiksové ceny Muriel. Mottem přehlídky je: Komiks unlimited.

K hvězdám druhého KomiksFESTu! bude patřit David B. – autor světově uznávané autobiografie Padoucnice, Petr Sís – který pokřtí svou novou knihu Zeď (Jak jsem vyrůstal za železnou oponou), ředitel bruselského Centra komiksu Jean Auquier nebo mladý německý autor Mawil. V rámci celotýdenního festivalového programu se dále představí nejen „komiksové“ filmy (kino Světozor a další místa), ale i pásma animací (Gene Deitch, The best of Anifest 2007, Pavel Koutský), divadelní představení inspirovaná komiksem (Roger Krowiak, Vlas a Brada, Hana a Hana, Monstrkabaret Freda Brunolda, Alois Nebel), soutěž o nejlepší komiksové tričko a designerská Komiks Fashion Show.

Kromě toho budou během celého týdne probíhat křty nových publikací i vernisáže komiksových a výtvarných výstav. Celodenní program ve Francouzském institutu uvede belgickou komiksovou legendu – odvážného reportéra Tintina z pera Georgese Rémiho – ve všech jeho podobách: výstavou původních alb, filmovými projekcemi i křtem čerstvého překladu knihy Tintin a žezlo krále Otakara.

Další výstavy představí například tvorbu Mawila (2. 11., Goethe Institut), polských autorek (29. 10., galerie Lapidárium), Lucie Lomové, aktuální projekty Jiřího Gruse (Voleman; 29. 10., Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy), Karla Jerieho (Šifra Mistra Hanky a jiné práce; 30. 10., kavárna kina Lucerna). Galerie Na zdi/Artwall (na nábřeží kpt. Jaroše) uvede obousměrný velkoformátový komiks Malichernost aneb Pocta Ondřeji Sekorovi. Součástí programu budou i workshopy (Cornette & Karo z Bruselu a Hurá.cz z Prahy) a kulatý stůl s ředitelem bruselského Belgického centra komiksu Jeanem Auquierem (30. 10.).

Svou trochou do mlýna se přidává i Polí pět - přímo v prostorách naší prodejny proběhne 31. 10. od 17:30 setkání s SdCh, který uvede své dva čerstvě vydané komiksy Červený Amadeus a Varlén. Obzvláště Varlén je svým metatextově kolážovým svědectvím (na hraně existence) jednou z mála věcí, za kterou lze dát ruku do ohně. (SdCh je vskutku unlimited).

podtrženo sečteno:
KomiksFEST!
od 27. října do 3. listopadu, La Fabrica, Divadlo Archa...i Polí pět
info: www.komiksfest.cz