Parasiting On Music podle KLaNGundKRaCH

Vidina republiky plné hudebních festivalů a na druhé straně prázdného letního města, ale také tradiční pauza stylově spřízněného Stimulu zrodila v hlavách sdružení KLaNGundKRaCH volnou koncertní řadu s názvem Parasiting on Music. První večer se koná 1. 8. v Praze v bunkru Parukářka a je určen pro všechny, kdo toho nechtějí slyšet příliš mnoho.

Sindre Bjerga Ve výlučném prostředí protiatomového krytu téměř 100 metrů pod zemí vystoupí neúnavný a hyperproduktivní norský experimentátor Sindre Bjerga, známý především spoluprací s hráčem na elektroniku Janem M. Iversenem , ale i dalšími jmény elektronického undergroundu. Bjerga se zaměřuje na hru na amplifikované objekty a elektronické a preparované nástroje, přičemž ať už převáží minimalistický přístup nebo nadšení z nahromaděného materiálu, jeho skladby vždy směřují k intenzivní drone music, prohlubovaným a prodlužovaným tónům v jemném oparu psychedelie či toho, co z ní v současné hudbě zbylo. Šéf labelu Gold Soundz přiveze do Prahy reprezentativní ochutnávku z bohaté severské improvizační scény.

Birds Build Nests Underground Psychedelickou inspiraci nezapřou ani pražští Birds Build Nests Underground, dvojice hráčů na početný arzenál gramofonů, k níž se v poslední době připojují další spolupracovníci (Martin Ježek s 8milimetrovou projekcí či turntablista DanoM). Jejich postupy, které využívají staré vinylové nahrávky, respektive jejich vedlejší efekty jako praskání, šumy, latentní melodie a skryté rytmy, a které nalezly svůj výraz v Lyotardově krédu dělat „hudbu pod hudbami“, přesně souzní s konceptem hudebního parazitování – neomezeným využíváním zvukového sedimentu, který se usazuje na okrajích vývoje rocku & popu. (Jejich debutové LP Night Night získalo naprosto zaslouženě letošní Cenu Anděl v kategorii Alternativní hudba.)

RUiNU Do třetice jiný přístup nabízejí RUiNU z pořádajícího labelu. Proměnlivé seskupení, volně improvizující s hlukovými fragmenty a hudebními ruinami, se po nedávném vystoupení před americkými Kayo Dot v sestavě rozšířené o minimalistického písničkáře Loba vrací k triu se saxofonistou a klarinetistou Pelykánem, s nímž se noisový základ proměňuje směrem k pulzující, ničím neohraničené hmotě amplifikovaného šramocení na okraji hudebního dění.

Začátek akce, která šok z prázdného času slibuje vyvážit opravdu jemným náznakem zvukové exotiky, je ve 21 hodin, vstupné 100 Kč.

ODKAZY:
http://myspace.com/bjergaiversen
http://bbnu.eu
http://ruinu.klangundkrach.net
http://parukarka.eu
http://klangundkrach.net