Polní dotazník: Josef Jindrák

1) S jakou pohádkovou/ mytologickou bytostí se nejvíc ztotožňuješ? Pověz její příběh.
​Možná to bude překvapivé, ale neztotožňuju se s žádnou mytologickou nebo pohádkovou bytostí. Vlastně se neztotožňuji ani z jinou živoucí či mrtvou osobou. Netrpím krizí identity, snažím se být sám sebou, jo, ale je to těžký, pořád se něco valí, musím se vyhýbat, řešit, pořád na něco beru ohledy​ - to se identitou moc nezabývám. Možná to chvilkama připomíná trest Sisyfa (toho řeckého lstivce a svůdce), ale veřím, že můj kámen smysl má. 

2) Co Tě teď nejvíc baví?​
Pořád to co vždy, vést řeči s přáteli, provozovat svůjí prodejnu, poslouchat muziku, číst knihy.​ 

3) Co si myslíš o současném umění a umělcích obecně?
​To samý co o umění starém - že je skvělé, potřebné, nezastupitelné, povznášející. Ale ne všechno, za umění a umělce se skrývají věci, který s tím vlastně nemají moc společného a hlavně je potřeba rozlišovat úroveň, kvalitu - a to se změřit nedá, takže neexistuje ani žádný přesný ukazatel co je nejlepší a v tom hledání a nalézání je možná právě to kouzlo.​ 

4) Tvoříš sám něco? Co Tě k tomu motivuje?
​Tvořím, asi bych to neprezentoval jako umění, ale nějaká forma reflexe je nutná. Motivace? No, dřív jsem si myslel, že to je nějaká frajerská umanotost, ​ ​psychoterapie, ale teď tuším, že je to prostě nutnost​, že není zbytí netvořit.

5) Jaký je podle Tebe smysl umění? Liší se smysl umění dříve a dnes?​
To bych si znovu po letech musel propřemýšlet​, to teď v rychlosti nezvládnu. Smysl umění a jeho vnímání se jistojistě časem proměňovalo. Ale pro mě smysl umění nemá smysl hledat. Umění má smysl sámo v sobě, tedy je beze smyslu.

6) Co Tě teď nejvíc štve?​
No, to bych na rozdíl od předchozích odpovědí asi našel konkrétnější příklady:a/ školství (mám právě dětí na ZŠ a gymnáziu a jsem zděšen, že i oni prožívají stejný děs jako já před třiceti rokama)b/ politika​ ​ (ono to zní směšně staromisly, nadávat na politiku, ale v tuto chvíli nelze být lhostejný k antiemigrantské náladě, protiEU postojům, společnost nějak nepostupuje k lepšímu, ten latentní, i nelatentní samozřejmě, rasismus najednou se oběvivší všude je HNUS; a do toho ten Zeman, já myslel, že by měl být prezident České Republiky a on evidentně zastupuje zájmy někoho jiného nebo v lepším případě jen svoje...)

7) Jaká je tvoje oblíbená knížka(y), kapela(y) a květina(y)?
Podívej se na e-shop Polí5, půlka z toho co nabízím jsou mí literární a hudební oblíbeci, byli by to stovky a stovky (teď čtu třeba Nabokova, SdCh a více než co jinýho poslouchám Radima Babáka co jsem teď vydal)​. Květina? Nevím, ta botanika mi tak nějak uniká, ale když nám doma něco rozkvete, je to velké potěšení, teď zrovna takový fialová orchidej, ale mám na jaře radost i ze Zlatého deště atd