POLNÍ DOTAZNÍK - Martin Kyšperský

 

1) S jakou pohádkovou/ mytologickou bytostí se nejvíc ztotožňuješ? Pověz její příběh.

Měl jsem vždycky rád kocoura Modroočka. Miluju kočky. Už jako dítě jsem si vedle nich lehal a drbal se jako ony a povídal si s nimi. Miluju teda tohoto i všechny ostatní kocoury a chtěl bych být taky kocour.

 

2) Co Tě teď nejvíc baví?

Moc se to nemění. Hudba. Poslouchat i skládat. Píšu knížku a čtu knížky. Střídám indické restaurace a sushi. Kočka Mikeša.

 

3)  Co si myslíš o současném umění a umělcích obecně?

Nedá se to zobecnit. Právě naopak – je dobrý vnímat každou věc pozorně, zvlášť, v souvislostech. Nechci patřit do žádného proudu ani společenství. A nikoho tedy do něčeho takového nechci házet.

 

4)  Tvoříš sám něco? Co Tě k tomu motivuje?

Radost z té činnosti samotné. Nejdřív to vypadá neohrabaně, a zároveň se zdá, že nedokážu zkrotit ani vlastní lenost. Jenže pak v té věci začnu vrtat, a někam se to hýbe. A pohyb je ta odměna.

 

5)  Jaký je podle Tebe smysl umění? Liší se smysl umění dříve a dnes?

S uměním je život mnohem hezčí, než bez něj. Možná se liší podmínky, v jakých věci vznikají. Lidé mají stále více na výběr, jak naložit se svým časem a energií. Způsob proudění informací je čím dál rychlejší a zkratkovitější. Čili by se dalo říct, že není tolik motivace na něco se zaměřit a jít do hloubky. Jenže, to je zase zobecňování. Včera jsem hrál koncert a přišel za mnou kluk, co se živí jako horník, a přitom má o hudbě a literatuře neuvěřitelný přehled. Všechny peníze a všechen čas investuje právě do toho. Je to tak, jak to má být. Každý si může vybrat.

 

6) Co Tě teď nejvíc štve?

Teroristi, válka, Putin, Zeman a komunisti.

 

7) Jaká je tvoje oblíbená knížka(y), kapela(y) a květina(y)?

Umberto Eco – Jméno růže. The Beatles. Máta.