QA´A - post-post-krautrocková magie z Barcelony

V rámci podzimního turné, které zahrnuje i významné festivaly Audiscope v Oxfordu nebo Saint Ghetto v Bernu (letos např. s The Residents, Charlemange Palestine nebo Stevenem Stapletonem) se v pražském klubu Final zastaví španělská psychedelická formace Qa´a. Poslední deska Chi´en (2009) je nyní volně ke stažení.

Qa´a jsou poměrně mladou kapelou. Vznikli v roce 2006, hned v roce 2007 zaujali debutem Vesprada, a loni vydali zatím poslední desku Chi´en. Za svou hudební inspiraci ovšem příznačně považují „starobylé nahrávky, staré nahrávky, ne tak staré nahrávky a nové nahrávky…“ Za tímto vyznáním je třeba hledat lásku k míchání rozmanitých zvukových vrstev a především klíčový prvek času v jejich hudbě. Jsou ovlivněni nejen rituály, repetitivností nebo magií, ale i prostorem současného eklekticismu, kde se mísí hudební styly různých dob (hodně 60. a 70. léta) v hypnotickém post-psychedelickém amalgamu. Zvláštní kapitolu pak představuje práce s časem uvnitř rozsáhlých kompozic aktuální desky Chi´en, která nikoli shodou okolností vznikala v německém studiu krautrockové legendy Faust a přímo za dohledu Hanse Joachima Irmlera.

qaalive Nadšené ohlasy na toto 80minutové album raději než o post-rocku mluví o post-post-Krautrocku a mezi hudebními asociacemi se objevují Agitation Free, Can, Sunburned Hand of a Man, Amon Düül, a když je řeč o magii, tak se trefně připomíná magie souhry kytar a bicích na desce Daydream Nation od Sonic Youth. V jejich arzenálu najdete taky veškerý „šrot“ současného revivalistického zvuku: vintage syntezátory, perkuse, elektrickou sitár, violu, varhany nebo Hammondky, diy nástroje a pedály, modulované vokály atd. Při poslechu Chi´en na tohle všechno ale ani nemyslíte, Qa´a pro každou skladbu nacházejí vlastní časový vesmír s vlastními zákony dynamiky a s vlastním průběhem „hypnózy“ (od minimalistické Time Is Key po expresivní She Provides), takže vy se musíte soustředit hlavně na to, jak ustát elastickou, míst až free-rockově šílenou souhru na celé ploše alba. To je vlastně i největší důvod, proč jejich hudbu zažít živě: pokud to, co se podílí na uchvacujících vlnách desky, je zčásti i geniálně zkrocená improvizace, pak koncert bude naprostou lahůdkou pro milovníky živých experimentů…

Victor Hurtado z Qa´a působí také v duu Huan s americkým hudebníkem Bene O´Mahoneym, které se soustředí více na nosiové experimenty s vlastnoručně vyrobenými nástroji a prozměnu na aspekty zvukového prostoru. Také stojí za labelem Magia Roja, kde Qa´a vydávají a na jejichž stránkách lze volně stáhnout i desku Chi´en.

qaposter Ve Finalu předskočí Soxol, člen několika českobudějovických formací – s baskytarou, looperem, mp3 přehrávačem a s neomylnou intuicí, jak z téměř ničeho vykouzlit opravdu působivou a pohlcující zvukovou hmotu.

DOWNLOAD
Qa´a – Chi´en (2009) - http://www.magiaroja.net/magia-roja

ODKAZY, POSLECH
http://www.myspace.com/houseofqaa
http://www.myspace.com/lamagiaroja
http://www.bandzone.cz/soxol