Rune Grammofon v Polí pět

Nabízíme v našem obchodě (i zásilkové službě) jednorázovou dodávku cca 25ks alb z prestižního vydavatelství Runne Grammofon za vskutku úžasné ceny (jojo, jen si to zrovnejte s konkurencí :-). Kdo neví v čem tkví prestiž těchto seveřanů nechť klikne a následuje článek, kde se pokusíme toto nastínit.

Norské vydavatelství Rune Grammofon oslaví příští rok deset let své existence. Dosud mají na svém kontě více jak šedesát titulů skoro třiceti umělců. Slušná bilance při vědomí, že vydavatelství je podnik jediného muže bez dalších zaměstananců. Ovšem není důležitý počet CD, ale obsah a jeho kvalita. RG se dnes dostali do pozice jednoho z nejdůležitějších vydavatelství "jiné hudby".

Jakkoli se tu prezentují výrazné individuality, pohybují se na podobném průsečíku inspirací. Jejich hudbou proznívá improvizace jako lidská a situační souhra v reálném čase, manipulace s elektronikou, zájem o barvu a "krajinu" zvuku, jak je v ambientní hudbě rozvíjí Brian Eno. Práce se zvukem ale odkazuje i k psychedelii, repetitivnost a minimalismus ke zcela nekomerční podobě "taneční" hudby a remixů, použití low-fi techniky zase ke garážovému hraní a undergroundově "chudému" přístupu. Střídmost a svobodné koncepty vedou k Johnu Cageovi. Dvě spojnice naznačují i dvě - méně typická - alba, jež tu vyšla: jedno přináší třicet let staré, ale dodnes objevné kompozice "akademického" elektronického komponisty Arne Nordheima, jeho kolega Nils ˛kland zase spojuje severskou tradiční hru na housle "hardanger" s minimalismem a jinými postmoderními postupy.

Velice kvalitní je i jednolitý minimalistický design veškerých titulů (od výtvarníka a hudebníka Kima Hiorthłye). Byť údajů na obalech bývá poskromnu (často ani jména hudebníků). To ovšem patří ke konceptu vydavatelství, kdy je veškerá pozornost strhávána především k obsahu, tedy hudbě.

Na skladu máme (pouze poněkolika kusech):
Supersilent - 1-3 (3CD)
Supersilent - 4
Arne Nordheim - Electric
Jono El Grande - Fevergreens
Fartein Valen - The Eternal
Archetti / Wiget - Low Tide Digitals
Various - Love Comes Shining Over The Mountains
Maja Ratkje - Voice
Arne Nordheim - Dodeka
Phonophani - Genetic Engineering
Jednotlivý rozpis skladových titulů naleznete zde

(Samozřejmě Vám můžeme snadno objednat i další tituly z katalogu vydavatelství, to už ovšem bude dražší, cca kolem 450,-, vybírat můžete zde: www.runegrammofon.com)