Severočeský festival Čtverec letos již po jednadvacáté!

Wollongong, Do Shaska!, Bratři Orffové, Květy, Thema 11, Napalmed, francouzští Loser Superhero, angličtí Myriad Creatures, rakouští Liger a další jména čekají na soupisce letošního Čtverce v Dolní Poustevně. Festivalu, který se již několik let skriktně drží pravidla: nikdo dvakrát!

festival_ctverec_ilustracni.jpg K dvacátým narozeninám nejstaršího a zároveň nejseverněji položeného festivalu v Čechách se příroda zachovala macešsky a snad právě proto pojali letošní ročník jeho dramaturgové skromněji. Tedy jen zdánlivě. V pořadí už jednadvacátý Čtverec se sice obejde bez velkých jmen, o milá překvapení však nebude nouze. Hesla "přicházet stále s něčím novým a neustrnout" se zde drží už od dramaturgického převratu v roce 2003, od té doby se ještě nestalo, aby se opakovalo jediné jméno v programu festivalu.

Ryze současný folk, svěží alternativa, nekompromisní kytarový nářez, šraml, post rock, reggae, temná elektronika, rockabilly i noise, v podání domácích i čtyř zahraničních kapel, návdavkem porce divadel, příjemná atmosféra (bez dnes už téměř všudypřítomné hmatající a šacující ochranky) a navrch malebné prostředí lesem obklopené střelnice (pro koupáníchvivé dodávám: s nedalekým rybníkem). To vše 27. a 28. července v Dolní Poustevně ve Šluknovském výběžku.

podtrženo sečteno:
festival Čtverec
27. a 28. července, střelnice, Dolní Poustevna
vstupné: v předprodeji 280 Kč, na místě 300 Kč
info: www.ctverec.cz

festival_ctverec_obdelnik.jpg

Účinkující:

Tijuana Mon Amour Broadcasting Inc. (D) - www.myspace.com/tijuana... Nenechte se mýlit názvem. Tijuana Mon Amour Broadcasting Inc. nepocházejí z Mexika, nýbrž z německých Dráždan. Na svém třetím albu Cold Jubilee , které vydali u renomované značky City Centre Office, produkují vybroušenou, precizní hudbu na pomezí post rocku, jazzu a elektronického popu s nádechem minimalismu.

Loser Superhero (FR/ESP) - www.myspace.com/losersuperhero
Francouzi domestikovaní ve Španělsku. Duo postrockových hračičků s nádechem elektroniky. Nechejte se unášet zvukovými fantaziemi.

Myriad Creatures (UK) - www.myspace.com/myriadcreatures
Svěží anglická kytarovka s úspornou tříčlennou sestavou (kytara-basa-bicí) vzdává hold klasikům jako Stone Roses, MC5, Kinks, Stranglers a The Clash.

Liger (AT) - www.myspace.com/postfolk
"Spojte naléhavost Radiohead a hravost Xiu Xiu, přidejte aphextwinovskou elektroniku a máte Liger – podivínské duo, které na koncertech nechá jen málokoho v klidu".

Do Shaska! - www.doshaska.net
Od punkové estetiky, už tehdy infikované různými industrialními proprietami, přes vstřebávání vlivů elektronické hudby, zapojení didgeridoo, či fagotu až k dnešní temně taneční tváři s neméně důležitou vizuální složkou, tak bohatá a osobitá byla a je hudební cesta bezesporu jednoho z nejzajímavějších uskupení tuzemské nezávislé scény.

Inženýr Vladimír - www.divadlo.cz/vladimirmikulka
Obsazením bicí, kytara & zpěv tohle duo vzdáleně evokuje White Stripes, sarkastickými texty mohou připomenout Nahoru po schodišti dolů band. Přimíchejte folk a divadelní manýru a máte Inženýra Vladimíra.

Bratři Orffové - www.bratriorffove.net
Debut Bingriwingri vzbudil na domácí scéně hotové pozdvižení, takhle neortodoxně se s folkem v tuzemsku snad ještě nikdo nepopasoval. Naživo v příjemně nakažlivém, najazzlém podání.

Feher Fekete Kerek - www.feherfeketekerek.net
Reggae kapela z Mladoboleslavska už hraje hezkou řádku let, bohužel stále ještě tak trochu čeká na o "objevení".

Wollongong - wollongong.4fans.org
Asi nejhrubější akvizice kultovní značky Silver Rocket. Rváči a dříči (strun). Zhmotnělá energie. AC/CD i Jesus Lizard v jednom!

Jindra Holubec - bandzone.cz/jindraholubec
Funk-folk z Bruntálu v podání zatím posledního vítěze Malé Alternativy Jindry Holubce (kytara), kterého na baskytaru doplňuje jeho bratr.

Květy - www.kapelakvety.cz
Držitelé Anděla za alternativní žánr. Dlužno podotknout, že plným právem. Jejich poslední deska Kocourek a horečka je bez debat excelentní, originální a zábavná.

Napalmed - http://napalweb.unas.cz
Mostečtí Napalmed jsou pro fanoušky noise-industrialu naprostým kultem, mají za sebou řadu zásadních nahrávek a množství koncertů. Vatu do uší s sebou!

Please the Trees - www.myspace.com/pleasethetrees
V Please the Trees se sešli písničkář Václav Havelka aka selFbrush s třemi čtvrtinami táborských kytarově-ambientních snivců Some Other Place. Alternativní folk v postrockovém balení.

Thema 11 - thema11.czechcore.cz
Thema 11 vydali nedávno svou druhou dlouhohrající desku The Great Misanthrope, která se setkává s příznivým přijetím na všech frontách. Pro všechny, kteří mají pojem emo core stalé spjatý s nesmlouvanou, temnou a energickou muzikou.

Mon Insomnie - www.myspace.com/moninsomnie
Písničkářský objev z Pardubic, obdivovatel Elliota Smitha.

Mordors Gang - www.mordorsgang.net
Pokud si myslíte, že na závěr festivalu už s vámi nic nehne, buďte si jisti, že rockabilly plzeňského Mordors Gangu dokáže dělat divy.

Byl Pes - my.opera.com/bylpes/blog
Najdete-li cestu do čajovny, může se vám lehce stát, že budete svědky vystoupení Byl pes, což je vlastně přetransformovaná kapela Monty Pičusův létající pes. Nebojte se psů ani country, nekoušou, baví.

Divadlo Demago - demagotheatre.org
Improvizovaná one-man show. Žánry se mísí, atmosféry houstnou, nic z toho nelze brát zcela vážně. Je to, jako když kaligraf máchne štětcem namočeným v saké!

MDŽ (Malé divadlo žen)
Ojedinělé novoborské divadlo, zobrazující ve svých autorských hrách život tak jak je, uvádí zaručeně hospodskou hru "Veselý triptich, předkus, veselý kus a zákus(ek)".