Staubgold v Polí pět: Kammerflimmer Kollektief, Ekkehard Ehlers a spol.

Label Staubgold jistě není nutné příznivcům experimentální a "jiné" hudby obšírněji představovat. Značka Markus Detmera vypustila na pulty za necelých 10 let existence už téměř osm desítek nahrávek, mezi nimiž nechybí jména formátu Faust, Vladislav Delay, Oren Ambarchi nebo Paul Wirkus.

Na poli experimentální a "jiné" hudby má značka Staubgold už pár let své nepřehlédnutelné místo. Její existence je nerozlučně spjata s osobou Markuse Detmera, který ji už téměř deset let dopuje koňskými dávkami svého entusiasmu. K experimentálnější hudbě přičichl v polovině devadesátých let v Kolíně nad Rýnem: organizoval koncerty, pokoutně vydával kazety a s kamarádem Timo Reuberem založil autorský projekt Klangwart. V roce 1998 pak založil Staubgold, mezi prvními nahrávkami spatřily pulty hudebních krámků projekty Erixma, Tesendalo, později už Sack & Blumm, Reuber nebo Mapstation, kteří jsou - s dnes už berlínskou značkou - spjati v dalších letech. Té později přibyla ještě sestra v podobě sublabelu Quecksilber, oproti - vše zajímavé objímající náruči - Staubgoldu orientovaného úžeji především na elektroniku.

Držet se d.i.y opratí pro Markuse znamená starat se sám kromě vydávání také o distribuci, propagaci nebo webové stránky. Snad i proto zdůrazňuje ve vztahu k vydávaným umělcům ve nezpochybnitelné kvality jejich hudby také vzájemné sympatie a osobní přístup. Mezi ty nejstálejší postavy jeho - dnes už málem osmdesátipoložkového - katalogu patří Oren Ambarchi (sólově, s Keithem Rowem, Martinem Ng či v projektech Sun nebo Rand and Holland), Frank Schültge (F.S.Blumm, Sack und Blumm), Kammerflimmer Kollektief, Ekkehard Ehlers nebo Mapstation.
www.staubgold.com

staubgold_logo_velke.gif

Z nabídky Staubgoldu máme momentálně na pultu:

faust_patchwork.jpg Faust - Patchwork 1971-2002 439 / 404 Kč
Faust vs. Dälek - Derbe respect, alder 419 / 385 Kč
Společně s Can jsou Faust nejdůležitějšími představiteli krautrocku - německé vlny experimentálních skupin, pro něž byla koketérie s postupy vážné elektronické hudby stejně důležitá, jako rockový drive a psychedelický opar. "Patchwork 1971-2002" je kolekcí nevydaných skladeb Faust z let 1971 - 2002, kterou zkompilovali Markus Detmer z prestižního labelu Staubgold a jeden z Faustů, Hans Joachim Irmler. Na desce "Derbe respect, alder" pak Faust nečekaně spojili síly s americkým avandardním hiphopovým triem Dälek (Ipecac), i přes odlišné hudební kořeny si, zdá se, navzájem velice dobře porozuměli.

fs_blumm_ankern.jpg F.S. Blumm - Ankern 429 / 395 Kč
Berlíňan Frank Schültge neboli F.S. Blumm si rád hraje s nejrůznějšími akustickými nástroji (včetně kalimby, xylofonu či zvonkohry) i elektronikou, především je však vynalézavým kytaristou. Na svém druhém albu Ankern se zaměřil na působivé kytarové melodie minimalističtějšího ražení. Vedle sólové tvorby je Frank činný taktéž v "zasněném" projektu Sack & Blumm a postrockovém duu Ström.

kammerflimmer_absencen.jpg Kammerflimmer Kollektief - Jinx 439 / 404 Kč
Kammerflimmer Kollektief - Absencen 439 / 404 Kč
Kammerflimmer Kollektief - Hysteria 439 / 404 Kč
Zpočátku jako jednočlenný projekt Thomase Webera, dnes už jako regulérní šestičlenný band, taková byla stručná minulost Kammerflimmer Kollektiefu z německého Karlsruhe. Doménou je jim propojování elektronických podkladů s živými nástroji, jejichž obsazení - bicí, kontrabas, harmonium, saxofony a smyčce - zřetelně naznačuje tíhnutí k jazzové melodice. Což ale není případ alba Jinx, které s větší chutí zapujuje rockové dovádění, stopy post-rocku, country, elektronické drobty i táhlé drones, to vše v neotřelém, experimentátorském duchu. Alba Hysteria (to vyšlo na spřátelené značce Quecksilber) či Absencen nabízí působivé melancholické nálady, jejichž přesvědčivost si nijak nezadá např. s tvorbou norských Supersilent, Jaga Jazzist nebo Cinematic Orchestra. Dál od jazzového feelingu k větší expresivitě naopak tíhne kolekce Jinx.

leafcutterjohnforest.jpg Leafcutter John - The Forest and The Sea 439 / 404 Kč
Londýňan Leafcutter John aka John Burton se poměrně rychle zařadil mezi experimentální elektro/postrockovou smetánku. Od své první nahrávky pro label Planet-Mu v roce 2000 zdokonaluje vcelku svébytný model prorůstání elektroniky, field recordings, post rocku a folku a nejinak je tomu na jeho čtvrtém albu. Elektronické pasáže plní na The Forest and The Sea úlohu jakýchsi předělů, prim hrají skladby, které mají blízko k překombinovanému označení elektro-akustický psychedelic-folkrock, jejichž rafinované melodie vzývají experimentální tvář Radiohead.

schwabinggrad_ballet.jpg Schwabinggrad Ballett - s/t 419 / 385 Kč
Projekt Schwabinggrad Ballett vzniknul jako volné sdružení muzikantů německé alternativní a elektronické scény. Z dvacetičlenného kolektivu hudebníků a DJ´s bude tuzemcům znít nejznáměji jméno Ekkeharda Ehlerse, podstatnější je však skutečnost, že sedmnáct položek alba nabízí na ploše 40 minut nebývale široké řečiště alternativní hudby, v níž se střetávají vlivy elektroniky, alternativní i vážné hudby. Vzhledem k počtu protagonistů jsou rozmanité rovněž výrazové prostředky: kytara, basa, všemožné smyčcové a dechové nástroje i řada instrumentů perkusivního charakteru, jejichž přispěním vznikl svobodomyslný kaleidoskop současných hudebních stylů.

welttraumforscher.jpg Die Welttraumforscher - 21 Weltraum-Standards 439 / 404 Kč
Die Welttraumforscher vznikli kolem roku 1978 jako one-man-projekt ve švýcarském Curychu, na začátku 80. let si zřídili vlastní značku Monif a v roce 1991, po rozšíření na trio, začali i koncertovat. Kompilační album "21 Weltraum-Standards" se skládá ze dvou disků, z nichž ten první představuje pozoruhodně nadčasovou tvorbu kapely (pohybující se kdesi mezi (psychedelickým) folkem, popem a experimentální elektronikou) z let 1981 až 2004 a druhé, bonusové je kolekce remixů od spřízněných umělců, jako jsou Mouse On Mars, Barbara Morgenstern, Klangwart, F.X. Randomiz a dalších.

wechsel_garland_wolrd_standard_isle.jpg Wechsel Garland & World Standard - The Isle 419 / 385 Kč
Album "The Isle", označované podtitulem " tea-room minimalism" přináší povedenou kolaboraci německého projektu Wechsel Garland Jörga Follerta a World Standard, dnes už one-man bandu japonského hudebníka Sohichiro Suzuki (kromě řadových alb také skládajícím filmovou hudbu). Jedná se o příjemné leviné melancholické lounge-jazzování namíchané s náladotvorným instrumentálním písničkařením ala F.S. Blumm a bestarostnou kavárenskou atmosférou.

rand_holland_tomorrow.jpg Rand and Holland - Tomorrow Will Be Like Today 419 / 385 Kč
V australském projektu Rand And Holland, vedeném Brettem Thompsonem, najdete i multiinstrumentalisty Orena Ambarchiho a Chrise Towneda z výtečného kytarově ambientního dua Sun. Do zvuku desky "Tomorrow Will Be Like Today" se tento vliv samozřejmě zákonitě promítnul, a to tím nejlepším možným způsobem: i v tomto případě se jedná o zručně zaranžovaný průnik hravého písničkářství se melodickým (slow)rockem, špetkou psychedelie a ambientně lenivou náladou. Přirovnání k Mercury Rev, Yo La Tengo nebo Smog nejsou rozhodně od věci.

Ambarchi Oren & Ng Martin - Reconnaissance 419 / 385 Kč
ambarchi_ng_reconnaissance.jpg Australský kytarový mág a perkusionista (dříve člen noise bandu Phlegm, spoluorganizátor festivalu What Is Music Festival a častý pódiový partner Suno))) ) přispěl do katalogu Staubgoldu kromě postrockově / písničkových projektů Sun a Rand And Holland také svými experimenty, s ikonou improvizingu Keithem Rowem, nebo jako v tomto případě s hráčem na gramofony Martinem Ng. Reconnaissance je pulsující a přelévající se minimalistickou trilogií na téma nečekaných harmonií, rezonancí a ozvěn.

mapstation_version_train.jpg Mapstation - A Way To Find The Day 419 / 385 Kč
Mapstation Feat. Ras Donovan - Version Train 319 / 293 Kč
Jeden z čelních zástupců düsseldorfské hudební scény, člen mnohých formací (Kreidler, To Rococo Rot, September Collective...) a plodný muzikant Stefan Schneider natáčí svá sólová alba pod hlavičkou vlastního one-man projektu Mapstation. V něm zapracovává tradice německého krautrocku i současných elektronických vlivů do minimalisticky pojatých kompozic. Na albu "A Way To Find The Day" navíc zapojuje vlivy dubu, k čemuž mu ve dvou skladbách napomáhá i hostující reggae zpěvák Kendrick Blaize aka Ras Donovan. S ním pak natočil celé minialbum Version Train. Na něm Ras jinak lehce odlidštěnou hudbu Mapstation infikoval špetkou pozitivnější a melodičtější "jamajské" nálady.

to_rococo_rot_kolner_brett.jpg Kölner Brett - To Rococo Rot 419 / 385 Kč
V To Rococo Rot se sešli Ronald Lippok (Tarwater), jeho bratr Robert a Stefan Schneider (Mapstation, September Collective). Trojice z Düsseldorfu v mnohém navazuje na tradice toho zajímavějšího z německého krautrocku (Faust, Neu!,Can...) a bývá dnes řazena mezi Trans Am, Tortoise nebo Fridge. Za svoji kariéru natočili řadu alb pro značky jako City Clang, Kitty-Yo nebo Domino, album Kölner Brett představuje dvanáct nepojmenovaných skladeb, jejichž inspirací byla stejnojmenná avangardní budova, stojící v Kolíně nad Rýnem.

ehlers_plays.jpg Ekkerhard Ehlers - Politik braucht keinen feind 419 / 385 Kč
Ekkehard Ehlers - Plays 419 / 385 Kč
Ekkehard Ehlers - A Life Without Fear 439 / 404 Kč
Profesor nových médií a především experimentátor Ekkehard Ehlersprošel několika projekty (Autopoiesis, Betrieb...), respekt ale získal pětidílným koncepčním cyklem, který vyšel souhrně pod názvem Plays. Na něm osobitě přetvořil hudbu saxofonisty Alberta Aylera, bluesmana Roberta Johnsona, avangardisty Cornelia Cardewa, beatníka Huberta Fichte a i hudbu z filmů Johna Cassavettese. Na albu "A Life without Fear" zase za spolupráce několika hostů pitvá a přetváří blues, jazz i názvuky africké lidové hudby. A co třetice: Politik braucht keinen Feind je inspirováno zvuky violoncella a basklarinetu.

va_buddha_jukebox.jpg V/A - Buddha Jukebox 439 / 404 Kč
Patnáct skladeb na kompilaci Buddha Jukebox kopíruje ideu hračky Buddha Machine, malé plastové krabičky, vyluzující deset ambientních loopů, z nichž se při otočení volume vpravo stávají smyčky noiseové. Na albu je to pak patnáct představ o ambientu z pohledu rozličných osobností jako jsou Adrian Sherwood & Doug Wimbish, trojice Jan Jelinek / Andrew Pekler / Hanno Leichtmann, Sunn O))), Kammerflimmer Kollektief, Mapstation, Gudrun Gut, Es (ano, ten z Fonal Records), diktafonovou záludnost nachystal i Blixa Bargeld.

va_tempo_technik.jpg V/A - Tempo Technik Teamwork 419 / 385 Kč
Dvoudílná kompilace výmluvným způsobem shrnuje všechno podstatné z rozmanitého katalogu Staubgoldu. První z disků je sondou do současné elektro-akustické scény (Kammerflimmer Kollektief, The Kat Cosm, Rand And Holland, Sun, Minit, Klangwart), druhý je zasvěcen experimentálnímu ambientu a improvisingu (Joseph Suchy, Paul Wirkus, The Loop Orchestra, Scott Horscroft, duo Oren Ambarchi and Keith Rowe, Reuber, plus kolaborace Ekkehard Ehlers &Joseph Suchy & Franz Hautzinger, Faust vs. Dälek či Mapstation s Rasem Donovanem. Podtrženo sečteno, dva disky napěchované inspirativní, byť tu a tam obtížněji komzumovatelnou, muzikou.

Autor článku děkuje za inspiraci a odkazuje jako zdroje dalších informací články Hynka Dedecia (Staubgold, His Voice 2/2005), Pavla Klusáka (Zlatý prach zvuku a smetí, Harmonie 08/2003) a řadě recenzí z Freemusic.cz, především z pera Pavla Sajferta (nejlépe k nalezení přes tamní vyhledávání, heslo pochopitelně Staubgold). Zájemcům o další podrobnosti vřele doporučuji k pořízení minimálně zmíněné druhé číslo His Voice z roku 2005, vybavené reprezentativní kompilací berlínské značky (k sehnání i v Polí pět).