Tři tipy na koncerty

Russian Circles (usa) + Helms Alee (usa) 7.4.2015, Podnik, Praha
Minsk (usa) + Floor (usa) 14.4.2015, 007 Strahov, Praha
Wovenhand (usa) 20.4.2015, Kabinet múz, Brno

.

Russian Circles (usa)
Helms Alee (usa)
úterý 7. 4. 2015 20:00
Podnik, Praha 7

Pro Russian Circles bude nová, zatím nepojmenovaná deska už šestou v řadě. Poslední byla Memorial, kterou mohlo před dvěma lety zažít také publikum smíchovského MeetFactory. Teď křest ohněm čeká klub Podnik v Holešovicích. Trojice Mike Sullivan, Dave Turncrantz a Brian Cook slaví začátkem roku deset let existence (po východním pobřeží USA se u této příležitosti prohánějí s Mutoid Man), nečeká se nic menšího než kapela na vrcholu sil.

Seattleská sludgeová ikona Helms Alee vydala první dvě desky u labelu Hydra Head, posledního alba se v roce 2014 ujal Sargent House. Deska Sleepwalking Sailors završuje bohatou diskografii, ve které figurují také splitka s Ladder Devils, Tacos! nebo Young Widows. Kapelu dal v roce 2007 dohromady kytarista Ben Verellen, člen party Roy a hlavně post-hardcoreových Harkonen. S děvčaty z Helms Alee přijede Ben do Prahy poprvé.

.

Minsk (usa)
Floor (usa)
úterý 14. 4. 2015
007 Strahov, Praha

Kolektiv Minsk, pojmenovaný podle metropole Běloruska, špikuje svůj sludge/doom metal širokou škálou jiných žánrů – od hardcore punku přes ambient a pdychedelii až po noise – a nebojí se ani synťáků a kláves. Po demu a skvěle přijatém debutu se natrvalo zabydleli na labelu Relapse, který posvětil jejich zatím poslední nahrávku With Echoes in the Movement of Stone (2009). „A dynamic, shape-shifting beast that takes the form of a swaying ghost-like figure one minute before swelling into some sort of stone-crushing giant the next,“ píše se o Minsk, a po pěti letech si to ověří i tuzemské publikum. Novinka má vyjít – po dvou letech kapelní pauzy – na začátku letošního roku opět u Relapse.

Floor to s konzistencí mají trochu složitější. Kapelu založili v roce 1992 Steve Brooks (kytara) a Anthony Vialon (kytara a basa), a po dvou albech na labelu No Idea, několika rozchodech (Brooks v mezičase založil zvukově podobné Torche) a kompilačce Below & Beyond (2010, Robotic Empire) je nadobro doplnil bubeník Henry Wilson. Trojice vloni vydala album Oblation, nově u vydavatelství Season of Mist, a v tomto rozpoložení se představí na turné s žánrově spřízněnými Minsk také v Praze.

.

Wovenhand (usa)
po 20. 4. 2015 20:00
Kabinet múz, Brno

Wovenhand mají velmi bohatou a dlouhou historii. Vznikli z prachu legendárních 16 Horsepower na konci 90. let, úspěšný eponymní debut vyšel v roce 2002. Žánrově zůstali nezařaditelní – do neofolkových a denversky temných, gotických country podkladů nechávali proniknout mystiku world music a vlivy industriálu, post-rocku i kultury starých národů. Nepřehlédnutelná je také Edwardsova inspirace Biblí a náboženskými texty. Záhy po debutu překvapili experimentálním „soundtrackem“ Blush Music, diskografii pak co dva roky doplňovali novou studiovou deskou: vždy trochu jinou, než byla ta předchozí. The Laughing Stalk (2012) produkoval Alexander Hacke z Einstürzende Neubauten (se kterým se Edwards podílel na návratu post-punkového kultu Crime and the City Solution) a předznamenal tak výrazný žánrový posun; Wovenhand dnes nemají potíž vystupovat na festivalech typu Roadburn nebo Hellfest. Dodnes však David E. Edwards neodložil loutnu ani silný spirituální nádech svých písňových textů.

Audio:

https://soundcloud.com/deathwishinc/wovenhand-good-shepherd