Židova Heilige Nacht

Super hyper a mega markety, nákupní galerie a billboardy už nám s předstihem oznamují příchod Vánoc. Abychom náhodou nezapomněli nakupovat. Polí5 přináší recenzi na krátký film Jakuba Žida Heilige Nacht. Abychom náhodou nezapomněli na to, o čem Vánoce doopravdy jsou...

Při premiéře prý rozdávali divákům pytlíky na zvracení. Inu, vyvrcholení filmu je velmi, velmi silné. Říkám si, že to muselo napadnout nejednoho muže, ale Jakub Žid to zrealizoval. Performer by udělal pětiminutové video, Žid tomu dal příběh, děj. Pravda je, že film, přestože nezávislý, je sdělnější a trvalejší médium než performance. (Těším se, až budou v nezávislých labelech vycházet výbory z performance videí, to bude ráj!)
Tak teda, nebudu chodit kolem horké bílé kaše: bylo to dost i na mně. Ovšem výborně natočené, hezky názorně (takhle to v porno filmech nebývá) a já si mohla díky Židovi užít prvotřídní frontální (!) pohled na zajíždějící úd do tlamy kaprovy. (Úd mohutný, tlama rozříznutá.) Nejnechutnější je na tom asi to odchlíplé maso smíchané s krví. A zároveň nejlepší metafora.
Pak tady máme znesvěcení křesťanských symbolů, to je ustálená kombinace s perverzním sexem. Nevím proč, ale funguje to spolehlivě. Nezvrhlejší muži jsou nenápadní katolíci. ... Aneb jak také může vypadat rituál... Hrdina Heilige Nacht má skutečně rád Vánoce. Pro něj je to svátek v pravém slova smyslu.
Po vyvrcholení snad až příliš kolosální destrukce symbolů, snad znázornění současného stavu onoho největšího "velkého vyprávění". Jakube, Jakube. Heilige Nacht mi bude znít v uších ještě dlouho.