František Jorge Listopad

 

 

V pražském Kampusu Hybernská proběhlo již čtvrté setkání (počítám-li v tom i ona distanční) ze série večerů věnovaných osobnosti a dílu Františka Listopada. Další je v plánu v Brně.

 

Za iniciativou stojí Oddělení portugalistiky FF UK a Oddělení Portugalistiky FF Univerzity Marie Curie Sklodowské v Lublinu ve spolupráci s Portugalským centrem Instituto Camões.

 

První večer projektu 100 Jorge/František Listopad byl věnován básnické tvorbě. Listopadovo sebrané dílo vyšlo v nedávné době ve dvou svazcích v nakladatelství Dauphin. Doslovy, hesla a další texty k Listopadově tvorbě jsou roztroušeny ve výborech z jeho tvorby, které vycházely zejména po roce ‘90 – výbor Daleko blízko, který připravil Ludvík Kundera či První věry připravený Petrem Králem. 

 

Hostem druhého večera byl Jan Burian, syn divadelníka Emila Františka Buriana, který inspiroval Listopadovu vlastní divadelní práci na postu režiséra především v portugalských divadlech. Jan Burian vedle vzpomínek z osobních setkání s Listopadem a povídání četl ze své knihy Výlet do Portugalska.

 

Během třetího večera byla uvedena přednáška Petry Čechmánkové o Listopadově divadelní tvorbě. Autorka věnovala Listopadovi diplomovou Jorge Listopad – portugalský divadelník českého původu v oboru divadelní věda na FF UK. 

 

Záznam přednášky, stejně jako dalších dvou večerů, je k vidění na youtube kanále projektu: 

https://www.youtube.com/channel/UC2harlGUNkMJc2Dxbq7Ek1Q/featured 

 

Čtvrtý večer, který proběhl ve středu 1.9. v rámci středečních setkání věnovaných literatuře, které pořádá Kampus Hybernská a revue Prostor, byl částečně věnován Listopadovu prozaickému dílu a částečně pak premiéře absolventského dokumentárního filmu „O Jorge“ o životě a umělecké tvorbě Františka Listopada od absolventky JAMU (obor Audiovizuální tvorba a divadlo) Pavlíny Taubingerové. Trailer filmu je ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=7fEXwZT3mT0 

 

Listopadova prozaická tvorba vznikala na rozdíl od poezie, kterou psal pouze česky, také ve francouzštině a v portugalštině. Jeho česky psané prózy, převážně povídky, lyrizované prózy či miniatury, vydalo nakladatelství Dauphin jako třetí svazek Sebraných spisů Františka Listopada. Výbor z autorových portugalských povídek vyšel tamtéž, velká část jeho portugalsky psaného díla je nicméně českému čtenáři stále nedostupná.

 

Po pražské premiéře zmíněného dokumentu je na 16.9. naplánována také uvedení v Brně, událost na fb: https://www.facebook.com/events/190213253071313 

 

Další večery v rámci projektu budou věnované Listopadově esejistice či problematice exilu. Do 30.9. je také možné se zapojit do akademické výzvy – dodat studii zabývající se některým z odvětví Listopadovy mnohostranné činnosti do chystaného kolektivního sborníku. Více infromací k výzvě lze najít zde: https://www.ff.cuni.cz/udalost/100-frantisek-jorge-listopad-vyzva-zaslani-prispevku 

 

V Polí5 by pak mělo vyjít CD s nahrávkami hudebníků z Portugalska, Česka, Polska a dalších zemí inspirovaných Listopadovými texty. Do konce roku je také otevřená umělecká výzva – jakékoli umělecké počiny od obrazů, přes texty až k záznamům performance a čemukoli dalšímu inspirované těsněji či volněji tvorbou Františka Listopada lze zasílat na 100.listopad@gmail.com.

 

-jv-