Česká premiéra Conora Obersta & Mystic Valley Bandu už klepe na dveře

V září se v Česku ukáže další ze zásadních postav současné zámořské písničkářské scény, Conor Oberst. Rodák z nebraské Omahy ale nedorazí v čele Bright Eyes, se kterými je spojená větší část jeho muzikantského života. Své sólové album předvede 10. září v Roxy s novou kapelou Mystic Valley Band.

Conor Oberst Na světě asi nebude příliš muzikantů, kteří se už ve svých osmadvaceti můžou pochlubit takovou kupou nahrávek jako majitel nezvykle naléhavého hlasu Conor Oberst: vždyť jenom s Bright Eyes má na kontě desítku dlouhohrajících alb a pomalu třikrát tolik singlů a EPéček. Svět hudby objevil už v útlém dětství: na piáno prý hrál už jako dvouletý klučina, na kytaru jej o pár let později naučil jeho táta. U jeho čtyřstopáku pak začal Conor sbírat své první zkušenosti s nahrávání a už ve třinácti si vydal kazetový debut Water.

V té době byl také jedním ze skupinky muzikantů, jenž iniciovala zrod dnes úspěšného indie labelu Saddle Creek Records (kromě většiny Conorových projektů tu vyšly alba třeba Cursive, Azure Ray, Two Gallants a spousty dalších kapel). Vedle psaní vlastních písniček také vystřídal různé posty v sestavách hned několika kapel, z nichž nejznámější jsou The Faint. Zhruba před deseti lety pak naplno nastartoval projekt Bright Eyes, který se uvedl kompilací sebraných nahrávek z let 1995 - 97. Vedle Conora se mezi ústřední trio BE počítají Mike Moggis a Nate Walcott, kromě nich se koncertními a studiovými sestavami mihnulo nepočítaně dalších omažských muzikantů.

Klíčovou z četných nahrávek se ukázala být deska Lifted or The Story Is in the Soil, Keep Your Ear to the Ground z roku 2002, jíž se nečekaně prodalo na čtvrt miliónu kopií, a Bright Eyes se stali jedněmi z tahounů v posledních letech nezvykle nabobtnané zámořské písničkářské scény. Jejich zatím posledním albem pod touto hlavičkou je loňské Cassadaga. Po jeho vydání se Conor, ostatně ne poprvé, rozhodnul odbočit a natočil své, v pořadí čtvrté sólové album.

To točil s pěticí muzikantů, jenž dostala název Mystic Valley Band, a starým parťákem Andy LeMasterem během letošního ledna a února v provizorním studiu v horách nedaleko mystikou opředeného mexického města Tepoztlán. Jak jejich seance v inspirativním prostředí dopadla si můžete poslechnout na webu Merge Records, na Youtube je pak ke shlédnutí klip k písničce Souled Out!!!. 10. září pak album Conor Oberst s Mystic Valley Bandem předvede naživo v pražském Roxy.

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/musicofconor
www.myspace.com/brighteyes
www.conoroberst.com
www.saddle-creek.com