Dobrodinec Che

V lednu dorazila do českých kin úvodní část dvojdílného životopisného filmu o jedné z nejoblíbenějších, nejkontroverznějších a nejzneužívanějších politických osobností historie. Che: Part One sleduje kroky Ernesta Guevary od prvního setkání s Fidelem Castrem v Mexiku až po svržení Batistova režimu na Kubě.

Che: Part OneV lednu dorazila do českých kin úvodní část dvojdílného životopisného filmu o jedné z nejoblíbenějších, nejkontroverznějších a nejzneužívanějších politických osobností historie. Che: Part One sleduje kroky Ernesta Guevary od prvního setkání s Fidelem Castrem v Mexiku až po svržení Batistova režimu na Kubě. Přestože o filmu bývá referováno jako o dokumentárním, jedná se ve skutečnosti o film populárné-naučný. Oskarový režisér Steven Soderbergh (Traffic) neklade důraz na přesná historická fakta, ani na ekonomicko-politické pozadí Castrova tažení, ale snaží se zachytit Guevarovy motivy a ideály.

Většinu filmu divák vidí Guevaru promlouvat. V rozhovorech se svými vojáky, veliteli i obyčejným lidem jsou letmo zmíněny nejdůležitější faktory a události občanské války, ale režísér se hlavně pokouší podat informace o Guevarové osobnosti. Chvílemi nesourodé scény jsou pak propojeny bojovými záběry a záběry z Guevarova vystoupení na půdě OSN.

Aby Soderbergh podal o Guevarovi co nejpřesnější zprávu, vzal si jako zdroj informací jeho deník. Do té má ale film daleko. Z kontroverzní postavy se totiž stává osvícený, věčně se usmívající strýc, ze kterého režisér auru svatého muže nesejme ani při podepisování poprav.

Z ambicióního dokumentu se nakonec stal velmi odlehčený pohled, který však neznalým může sloužit jako dobrý úvod do historie kubánské revoluce.