Proroctví psychedelické sovy (Sova smrti)

 

Pražské improvizační duo Sova smrti debutuje eponymní nahrávkou, vydanou u Polí5. Zvukové hledačství, náhoda jako stavební prvek a spojování zdánlivě nespojitelného. “Je to takový orchestr psychedelickych banjistů,” říká o albu s nadsázkou jeho spolutvůrce Jan Faix.

Málokdy se stává, že dvojčlenné hudební těleso vznikne prokletím jednoho spoluhráče druhým, a ještě méně často je při takovémto proklínání sáhnuto až po znamení Sovy smrti. A ještě méně běžné je, že se zde nenabízí žádná cesta, jak toto prokletí zvrátit.

Za devatero horami a řekami leží pouze další devatera hor, řek a vůbec všeho, nikde se nenachází žádný spásný elixír ani spásné cokoli jiného. Proklínající neměl moc smysl pro mýtus. Ale stále ještě mají v rukách zrádný a preparovaný bendžo (Tomáš Mika) a neméně zrádný live processing a sampling (Jan Faix) a hrají s pocitem, že jsou drsní.

“Deska obsahuje poměrně surový materiál,” vysvětlují. “Jsou to kousky z koncertů, navíc z půlky nahrané na páskový magnetofon. Takže je tam i lo-fi přístup, kdy se zvuk do sampleru přivádí pomocí klipsen, používaných k ladičce.”

Základem alba tak jsou pódiové nahrávky, ve studiu už jen minimálně zvukově upravované a bez dalších dodatečných záznamů. “Banjo hraje nadžánrově, minimalismus, folk, postrock, freejazz. Vše je improvizace na sto procent. Elektronika pracuje se samplovaním, podlaďováním, někde se objeví i beat.”

Banjista Tomáš Mika a elektroniku obsluhující Jan Faix mají bohaté zkušenosti z jiných skupin či projektů a spolu hrají od loňského roku. Poměrně často koncertují po klubech a svou debutovou desku pokřtí v rámci koncertu v Dejvické klubovně 11. listopadu, spolu s duem Lázně Kobalt, písničkářkou Stinkou a kapelou Oswald Schneider.

 

O tvůrcích:

Tomáš Míka (1990) je kytarista/banjista, improvizátor a skladatel z Prahy. Absolvent VOŠ Jaroslava Ježka v oboru Jazzová kytara. V současné době působí v improvizačním sextetu Stratocluster, a od roku 2014 hraje na elektrickou kytaru v orchestru BERG. Kromě soudobé hudby a volné improvizace se aktivně věnuje také gypsy-jazzu (kvartet Futur Swing), lidové hudbě (především bulharské a norské), kterou aranžuje a hraje v duu s akordeonistou Kierenem Alexanderem nebo v kvintetu Free Balkan Quintet, a post-undergroundové skupině Ondřeje Komárka Tajná chuť. Live-processing free-folk duo Sova Smrti založil s Janem Faixem v roce 2015.

Jan Faix (1980) je hráč na elektronické nástroje, klavírista, improvizátor, pedagog, básník a hudební publicista z Prahy. V současné době působí například jako člen multimediálního souboru Stratocluster, experimentálního free folkového dua Sova smrti, undergroundové kapely Skrytý půvab byrokracie, postrockových Let's Bomb The Hell, noise-freejazzového tria Tembryo, či hudebně-performativních tandemů Lévi-Faix a Pražský syndrom. Spolu s bratrem Martinem založili a provozují netlabel Signals from Arkaim. Sólovou elektronickou či hlukovou tvorbu publikuje pod jménem Count Portmon. V roce 2015 vydal experimentální knihu Solmizační variace a jeho básnické texty otiskli časopis Psí víno a undergroundové sdružení Pravěk. V minulosti působil v multižánrovém rockovém souboru Unifiction,a v progresivně jazzovém kvartetu Bob Saint-Claire.

https://www.youtube.com/watch?v=ZWDVgrm-Bmg