Erotikon i dnes

Když volili filmoví kritici nejlepší tuzemský film všech dob, Andrej Stankovič hlasoval pro Obchod na korze (k tomuhle slovenskému klenotu se hlásíme rádi jako k našemu - myslím film, ne A.S.). Volil bych stejně (jakkoliv se nemůžu považovat za filmového kritika). I když... měl bych ještě jeden žhavý tip - Erotikon.

Machatý - ErotikonKdyž před lety volili filmoví kritici nejlepší tuzemský film všech dob, Andrej Stankovič hlasoval pro Obchod na korze (k tomuhle slovenskému klenotu se hlásíme rádi jako k našemu - teď myslím Obchod na korze, ne Stankoviče). Volil bych stejně (jakkoliv se nemůžu považovat za filmového kritika). I když... měl bych ještě jeden žhavý tip - Erotikon.

Bývá označován za vrcholný kus němé éry českého filmu. Gustav Machatý ovšem stvořil dílo, které toto období dalece přesahuje. Takový Stavitel chrámu, pravda o deset let starší, zaznamenal svého času mezinárodní úspěch, ale z dnešního pohledu se jedná spíše o film z počátků kinematografie, na který se dá koukat s vědomím kontextu doby, s pocitem nostalgie. Naproti tomu Erotikon má geniální scénář, který zastíní svou současností většinu současné produkce. Scénář, jaký má své obdoby daleko spíše ve filmech Pedra Almodóvara, než ve filmech zdejších. Zlom, k němuž dojde v ději po příchodu hlavní hrdinky do města je šokující, naprosto zásadní a přítom zcela realistický a napsaný tak lehce, že ještě po osmdesáti letech bere dech. Právě tak je s úžasnou lehkostí vystavěn dialog (ovšem, že ještě v mezititulcích) hrdinčina svůdce s jeho milenkou. V závěru film graduje, přichází několik zvratů a mistrovsky napsaná zápletka končí zcela ústrojně. Machatý - ErotikonV rámci letošního Projektu 100 byl představen projekt projekce Erotikonu s živým hudebním doprovodem. Výsledem jsem neviděl, takže o něm psát nemůžu, ale nabízím trochu jiný pohled na problém živého soundtracku speciálně v tomto případě: Erotikon asi opravdu nemá v českém předzvukovém filmu konkurenci a zdá se být tedy nejlepší možnou volbou. Jenomže tenhle film je stavbou vyprávění už zvukový. Paradoxní je, že narozdíl od jiného Machatého filmu Extáze, o čtyři roky mladšího - zvukové meditace, ale přitom spíš obrazového experimentu, se scénářem blížícím se svým půdorysem těm k němým filmům. Kdyby někdo schopný vzal původní scénář a natočil Erotikon znovu, byla by to bomba. Machatý výborné dílo i natočil, nejen napsal, přeci jen už ale dnes asi většina lidí není zvědavá na film bez zvuku, s výrazně nalíčenými herci. Upravovat ve scénáři by se nemuselo skoro nic.

Mimochodem: Erotikon měl premíéru roku 1929. Ve stejném roce bylo knihou roku Durychovo Bloudění a Utrpení knížete Sternenhocha od Ladislava Klímy vyšlo o rok dříve. To byly silné ročníky!