Matteah Baim - Laughing Boy

Alternativní písničkářka Matteah Baim se zviditelnila spoluprací se Sierrou Casady z CocoRosie, s níž natočila pod hlavičkou Metallic Falcons album Desert Doughnuts. Sólově debutovala v roce 2006 deskou Death of the Sun. Na aktuální nahrávce spolupracuje mimo jiné s Robem Lowem aka Lichens a Butchy Fuegem z Pit Er Pat.

Baim Matteah Baim – The Laughing Boy
13 skladeb / 35:36, DiCristina

Pakliže album Desert Doughnuts, které Matteah Baim natočila spolu s Sierra Rose Casady (CocoRosie) pod názvem Metallic Falcons navnadilo a upozornilo na kvality první jmenované (o kvalitách Sierra Rose Casady nebylo nutné pochybovat), nyní se potvrzuje, že tahle mladá dáma nebyla jen alternativní mýdlová bublina. Matteah Baim má co říct i sama za sebe.

Vedle vlastních kompozic, které oscilují mezi neo folkem, éterickým popem a psychedelickým rockem, se našlo místo pro cover Jima Morrisona, Senekův text, libozvučné i skřípavé housle, hladivé i znepokojující harmonie. Narozdíl od Desert Doughnuts, kde se obě dámy navzájem pobízely k chtěné míře nestavitelnosti, jde Matteah Baim na Laughing Boy posluchači více na ruku. Stále je ovšem pevně ukotvena v experimentálních vodách. A nejen to. V jejich písních je patrná stopa návaznosti na krautrock a nostalgii let šedesátých. Díky tomu Laughing Boy nelze pohodlně uchopit a jednoduše kategorizovat.

Zásadní jsou pro vyznění alba citlivá kytarová práce, houslové party, samozřejmě hlas hlavní protagonistky, ale hlavně a především celková atmosféra nahrávky. Butchy Fuego z chicagských Pit Er Pat dodává svou osobitou hrou na bicí některým trackům až mysteriózní dojem. Skladby obklopuje aura křehké hypnotické krásy, kterou pihy nonkonformity ještě více podtrhují.

Jak známo, protiklady se přitahují. Do ukolébavek pro dospělé nepozorovaně proniká klín vyznavačů pohanských kultů. Atmosféra houstne, elektrizuje a dosahuje až apokalyptických rozměrů. Matteah k tomu ovšem nepotřebuje prvoplánovou agresi ani trapné halloweenské kulisy. Nejvíc bolí nevyřčené, nejvíc nás děsí skryté. Pro to všechno se z Matteah Baim stěží stane písničkářka pro masy. Na druhou stranu se, doufejme, její originální tvorbě podaří vyhnout tomu, aby se stala předmětem zájmu hrstky snobů.

75%

navštivte:
www.matteahbaim.com

poslechněte si:
www.myspace.com/matteahbaim

PS: Matteah Baim vystoupí 9. listopadu ve strahovském klubu 007 Strahov