Novinka Polí5! Jan Faix – Marian Petržela: Ii

 

Spolupráce hudebníků a pedagogů Jana Faixe a Mariana Petržely začala již v roce 2000, kdy se setkali v bluesové a jazzové kapele BlueSense (2000 – 2002), jejíž jádro postupně přerostlo v již čistě autorskou groove jazzrockovou formaci Bob Saint-Claire (2005 – 2013). Vedle této tvůrčí linie společně objevovali také volnou improvizaci, free jazz a rozšířené techniky hry na nástroje v rozličných projektech, například s petrohradským kytarovým virtuózem Borisem Gagloevem. Jako duo začali hrát v roce 2005, zpočátku výhradně akusticky (Faix – klavír, Petržela – bicí a perkuse) a tak také tehdy natočili své první album Improvisations.

Od té doby oba hudebníci nabírali samostatně mnoho hudebních zkušenosti také s prácí s elektronikou. Marian Petržela především jako člen koncertní sestavy známého producenta Floexe a Jan Faix v různých žánrově rozdílných kapelách a projektech (Unifiction, Skrytý půvab byrokracie, Stratocluster, Let’s Bomb The Hell, Sova smrti či Count Portmon aj.). Své současné umělecké postupy a inspirace se v loňském roce společně rozhodli uplatnit také na druhém společném albu, natočeném ve studiu UHL Records, které od spolupráce na nahrávkách kapely BlueSense prodělalo také výrazně pozitivní vývoj. Základním přístupem byla při natáčení opět volná improvizace, tentokrát ovšem s širším instrumentářem i spektrem hráčských technik a s komplexnější studiovou postprodukcí.

Jako digitální release vychází album v péči labelů Polí5 a Signals from Arkaim, na němž v digitální reedici vychází také první studiová nahrávka dua, Improvisations.

 

Jan Faix: ARP Quartet, MicroKorg, další klávesové nástroje, KP3, Olegtron, Simba Toys groovebox, Benidub Siren, Virensix Spiro, efekty, processing, kazety a walkmany, melodika, kaval, tibetské činelky

Marian Petržela: bicí, perkuse, KP3

 

Nahrál Michal Uhlíř v srpnu 2016 ve studiu UHL Records

Mix a master: Michal Uhlíř

Grafika: Jan Polanský

 

Album vychází v digitální podobě a lze ho zadarmo či za dobrovolný příspěvek

stáhnout na bandcampovém profilu Polí5.

 

 

https://poli5.bandcamp.com/album/details-2

bandzone.cz/faixpetrzela

http://signalsfromarkaim.blogspot.cz/

http://www.uhlrecords.cz/