Stimul 2008: Divadlo Archa ovládne Mike Patton s italskými Zu

17. června dorazí do Prahy pod hlavičkou festivalu Stimul jedna z nejoriginálnějších postav současné hudby, muž nevídaného hlasového i žánrového rozsahu, Mike Patton. V Divadle Archa se představí se svým nejčerstvějším projektem, v čele italského jazzcoreového tria Zu.

Mike Patton
patton Mike Patton se v průběhu devadesátých let proslavil po celém světě jako charismatický zpěvák skupiny Faith No More. Po zániku své domovské kapely začal Patton naplno iniciovat experimentální hudební projekty, ve kterých se naplno projevuje jeho ohromující hlasový i žánrový rozsah. Účinkuje současně na albech tak stylově rozrůzněných uskupení, jakými jsou např. experimentální metalová skupina Tomahawk, groteskní stylový mišmaš Mr. Bungle deathjazz metaloví Fantomas i svérázný písničkový pop Peeping Tom. Kromě toho spolupracuje s beatboxerem Rahzelem, newyorskými jazzmany, objevuje se na albech Björk anebo v poslední době v elektronickém projektu s Christianem Fenneszem. Za pozornost také stojí jeho méně známé projekty a spolupráce s experimentálními hudebníky formátu Johna Zorna, Merzbowa či Boba Ostertaga.

Další z Pattonových důležitých aktivit je label Ipecac (krátký článek o něm najdete na našem webu, vybrané tituly v naší internetové i kamenné prodejně).), založený společně s Gregem Werckmanem, který dlouhá léta pracoval pro značku Alternative Tentacles. Od 26. dubna 1999, kdy tu vyšel eponymní debut Fantômas, se tohle vydavatelství stalo útočištěm a synonymem multižánrové, nekompromisní a v mnoha případech zcela podivínské hudby. Kromě rozličných Pattonových kolaborací tu svá alba vydaly skupiny jako Melvins, Isis, Dälek, Hella, kid606, Mouse On Mars, Ruins, The Locust, The Young Gods, Unsane a spousty dalších.

Jedna z jeho nejčerstvějších spoluprácí, s italskými Zu, se řadí k Pattonovým nejtvrdším projektům, nikoliv nepodobným síle a údernosti jeho skupin Fantomas nebo projektu s Johnem Zornem a Ikue Mori Hemophiliac. Italské trio, jehož základem je dokonale sehraná rytmika svou směsí hardcoru, free jazzu a punku, Pattonovým hlasovým explozím skvěle vyhovuje.

Zu
Zu Trio saxofonisty Luca T Mai, bubeníka Jacopo Battaglii a basisty Massimo Pupilly z italského Říma patří už hezkou řádku let mezi elitu alternativní scény evropského kontinentu. Svým zvukem vzdáleně připomínají Sweep The Leg Johnny, nebo Ruins či NoMeansNo vyzbrojené excentrickým saxofonistou. Za necelou dekádu svojí existence už stihli odehrát přes tisícovku koncertů po Evropě, Severní Americe, Asii i Africe, včetně společných koncertů či turné s Lightning Bolt, The Ex, The Ruins, Melvins nebo právě Fantomas. Mezi jejich čtrnácti alby, EP a singly nechybí společné nahrávky s Eugene Chadbournem, Matsem Gustafssonem, Nobukazu Takemurou nebo Dälek. Na svém kontě mají také hudbu pro divadlo, plánují vydání společné nahrávky ZuDälekBigBandu a kromě aktuální spolupráce s Mikem Pattonem realizují či chystají i projekty s Robem Wrightem z NoMeansNo, Star Orchestra (s Robem Mazurkem), Ardecore (s Geoffem Farinou z Karate) a dalšími

další podrobnosti, ukázky:
www.stimul-festival.cz
www.ipecac.com
myspace.com/pattonmike
www.myspace.com/zuband
www.zuism.com