Vydavatelství Polí5: novinky

 

Ani v období opatření proti Covidu19 Polí5 nezahálí! Vydali jsme tři alba jako download a jedno také na CD.

 

 

 

DebbiLove – Šlápla na hrábě (o vypjatém individualismu)

 

DebbiLove, neboli autorská dvojice Bio Masha a Luděk Kazda vydávají na CD první část prací z předešlých tří let. Album Šlápla na hrábě (o vypjatém individualismu) je kompilací přepracovaných písniček vytvořených původně pro rozhlasový pořad Radio Dada. Lehce matoucím názvem, kladoucím otázky, opět nezapírají svoji originální tvář, aneb: „Úklidem špína nemizí, jen se změní.“ (J. Sádlo)
Odkládání, ambice, únava...nic novýho. Nový sentimentalismus. To znamená usmát se melancholii, sesuvu svýmu. Přirozenej proces, prostě. Pohyb léčí, rytmus pomáhá. Au, ha ha ha. Slastný výmaz úderem do hlavy. A je čisto. Lidstvo jede haldy ve Vesmíru, bistru non-stop. Člověk dnešní, Vesmír, Oceán, Oáza... hodně někde.

Album vychází na CD i v digitální podobě – lze ho stáhnout zadarmo či za dobrovolný příspěvek na bandcampovém profilu Polí5.

https://poli5.bandcamp.com/album/l-pla-na-hr-b-o-vypjat-m-individualismu

 

 

 

Michal Rataj / Jaromír Typlt – Zaškrábnutí / Scribble More

 

Michal Rataj a Jaromír Typlt právě vydali další album svého „otevřeného díla“ Škrábanice na pomezí mezi hudbou a poezií. Album Zaškrábnutí/Scribble More vychází šest let poté, co Michal Rataj a Jaromír Typlt vydali první společné CD Škrábanice/Scribbles (2014, Polí5) a necelých jedenáct let po prvním společném vystoupení v galerii Školská 28 (17. 6. 2009) – koncert na oslavu deseti let Škrábanice proběhl 12. 6. 2019 ve Studiu Hrdinů.

 

Nahrávky vznikly 5.–7. 12. 2019 v Praze ve studiu Michala Rataje. Stejně jako všechna živá vystoupení obou autorů a jejich první album, i Zaškrábnutí je založeno na principu improvizace. Tentokrát byli ale do studia přizváni i další hosté – Ivan Boreš na elektrickou a bezpražcovou kytaru, Tomáš Liška na kontrabas a baskytaru a Marek Kimei Matvija na flétnu šakuhači. Ivan Boreš a Tomáš Liška se už předtím zapojili do několika koncertních Škrábanic a Marek Kimei Matvija zase vystoupil na autorském čtení s Jaromírem Typltem.

 

Pokud Škrábanice od svého vzniku vycházela z představy „vznikajícího rukopisu“, od prvních zběžně naškrábaných náčrtků až k souvislému textu, pak nové album Zaškrábnutí v určitých ohledech spíš připomíná palimpsest: prodírání se (a to někdy opravdu fyzické, dřením a prodíráním materiálu) k hlubším a hlubším zápisům a významům slova. Tyto postupně odkrývané zápisy jsou přitom zároveň unikavé a prchavé.

 

Album vychází na v digitální podobě – lze ho stáhnout zadarmo či za dobrovolný příspěvek na bandcampovém profilu Polí5.

https://poli5.bandcamp.com/album/za-kr-bnut-scribble-more 

Solmizační variace – Libeňská synagoga, 20. 6. 2016

 

Silně experimentální nahrávka představuje záznam vystoupení čtyř těles inspirovaných knížkou Solmizační variace Jana Faixe, vydaná taktéž vydavatelstvím Polí5. Kniha nabízí značně experimentální a osobitou vizuální poezii s principy matematické kompozice, koncert koncept demonstruje, snad i rozvíjí ve čtyřech rozličných podáních uskupení Solmizační variace pro tři tria, +x, Blázni.cz, Kyncl - Mika - Mikyska Trio. Sestava složená z muzikantů i fonogestiků. Punk, minimalismus a dadaismus spojený v necelé hodině v prostoru synagogy.

 

Čočka – Blaradaj

Undergroundový rurální unikát přichází ani ne po roce s dalším albem křepických písní. Tentokrát v domácí produkci samotné kapely, s autentickým kuchyňským šumem, smyčcovou smrští a stěnou fléten. Syrovější záznam zážitek tohoto tělesa dokáže jedině umocnit. Čočku neocení každý, ale eklektický sběratel a autor Keiji Haino jistě ano.

 

Obě alba vychází v digitální podobě – lze je stáhnout zadarmo či za dobrovolný příspěvek na bandcampovém profilu Polí5.

https://poli5.bandcamp.com/