Zářící město / divadelní performance / 26. - 27.4. 2017

 

„Budoucnost není, co bývala“
Paul Valéry

Jak se žije v paneláku? Původně utopický sen architekta Le Corbusiera, který v urbanistickém konceptu Zářícího města snil o „bydlení v zeleni pro všechny“, se proměnil v žitou realitu téměř třetiny obyvatel poválečné východní Evropy. Tři herci, tři videa, tři soundtracky: stejnojmenná experimentální performance zkoumá skrze příběhy obyvatelů někdejšího „města budoucnosti“ témata kolektivního bydlení a podoby minulých, ale hlavně současných společenských utopií. Budoucnost už není, co bývala.Víte, kdy vaří, kdy se hádají a kdy se jim rozbrečí dítě? Vaši sousedi v paneláku. Koukáte do jejich rozsvícených oken a říkáte si, jaké příběhy se odehrávají za nimi. Na hodinu vám dovolíme do oken nahlédnout, zaslechnout hlasy uvnitř a prožít osudy lidí, kteří žijí v jednom paneláku na sídlišti.

Tříkanálová sluchátka vás provedou příběhy hlavních postav, které budete sledovat nebo je opouštět, jak se rozhodnete – stačí přepnout kanál. Experimentální představení Zářící město otevře zdánlivě nevlídné a šedé paneláky všem, kteří chtějí aspoň trochu šmírovat.

Neotřelý přístup k divadlu vás vtáhne do děje, navíc si budete moct sami vybírat, jak bude váš panelákový příběh vypadat. Zářící město ukazuje sídliště z nového pohledu jako mikrosvět příběhů na periferii města.

Za projektem stojí Jan Mocek a Táňa Švehlová, jejichž práce balancuje na hranici visual artu a divadla. V představení Zářící město nabízejí divákovi interaktivní zážitek s velkoformátovými projekcemi, videomappingem a tříkanálovými sluchátky. Autoři na sebe upozornili videowalkem v podzemních garážích a své poslední představení Play Maeterlinck připravili ve spolupráci s Činohrou Národního divadla.

Hrají: Jakub Folvarčný, Irina Andreeva, Marie Švestková, Jan Mocek

Vstupenky v předprodeji v síti Goout 100,- nebo na recepci Plechárny 70,-. Mediálním partnerem akce je Radio 1.

V rámci Zářícího Města můžete navštivit také:
KOMENTOVANOU PROCHÁZKU NA PLECHÁRNĚ

Lidé, pěšiny, větráky kolektorů, klepadla, věšáky na prádlo, hradby paneláků. To je duch sídliště. Komentovaná vycházka po sídlišti Černý Most se zaměří na pro někoho možná neviditelné a opomenuté prvky panelákové každodennosti. 

Výklad a diskuse se zaměří na povázanost společenského prostředí s materiální podobou zdejšího prefabrikovaného urbanismu. Se všemi milovníky socialistické bytové výstavby se sejdeme v 19:00 u konečné stanice metra Černý Most (u fontány) odkud se pozvolna vydáme objevovat nenápadné projevy kooperace člověkem a jeho prostředí. 

Vycházku povede Michal Lehečka z Anthropictures. http://www.anthropictures.cz/kdo-jsme/michal-lehecka/

Procházka bude zakončena v Plechárněa naváže na ni právě divadelní představení "Zářící město”.
https://www.facebook.com/events/693830117486397/

26.4. a 27.4. sraz procházkářů vždy v 19:00 u metra ČM u fontány
procházka je zdarma, není nutné se účastnit divadelního představení. Procházka i Zářící město jsou bezbariérově přístupné.