Zeleninová Armáda spásy z Vídně nakrmila uši, oči, ústa i zvědavost

Festival Litoměřický kořen, jeho 15. ročník, o víkendu nabídl jako svou největší „atrakci“ vystoupení rakouské skupiny The Vegetable Orchestra z Vídně, o níž se většinou mluví a píše jako o Vienna Vegetable Orchestra (VVO). Tvoří ji devět hudebníků, kteří natočili album Automate (2003) a vydali desku remixů od různých umělců.

vvo1V rukou hudebníků a hudebnic VVO se v Litoměřicích zelenina změnila v hudební nástroje a vesměs mladí hudebníci pak mrkev, tykve, lilky, kapustu či fazole a brambory rozezněli na celé kino. Hráli na ně vrtačkou, nožem i vařečkou, bušili s nimi o sebe, housle z pórku se po chvíli změnily v jehlu, která snímala hudbu z LP desky. Alespoň tak to z mé pozice vypadalo. A orchestr, který si od pořadatele pro koncert nechal vyrobit speciální židle a stolky i malou rampu, rozezněl i zeleninu naplněnou vodou, třel o sebe paprikami a po rampě dolů sypal fazole, brambory, salát, cibuli. Byl z toho v malém amfiteátru pěkný rachot.

vvoVVO zvládli Stravinského, minimal technem rozduněl amfiteátr a jejich Kraftwerk byli věrohodní a poznatelní. Zvuky pralesa (zahrádky?) ke konci show vystřídal kapustový noise. „Z tohohle doma děláme karbanátky,“ ozvalo se z publika, když tři muzikanti drtili hlávky kapusty se snímači uvnitř, a další se pokoušel rozbít hlávku zelí o bednu odposlechu. „Za tohle ho asi pan zvukař nepochválí,“ parafrázoval jsem si sám pro sebe v tu chvíli kultovní hlášku z českého hororu Chocking Hazard. A divák, který už věděl že se bude ze zeleniny vařit, na kusy kapusty na zemi reagoval: „Zapomeňte. Tak tohle jíst nebudu!“

vvoTu publikum tančilo, tu přihlíželo a otevřenou pusou a nadšeně aplaudovalo. Ale ne celé, našli se i znudění diváci. Mluvili o samoúčelném experimentu, který je po chvíli přestal bavit. Ostatně takové je i první album VVO, které právě nedoporučuju, ačkoli třeba právě pětiminutový cover Radioaktivität od Kraftwerk je na něm zajímavý. I AllMusicGuide dala albu pouze 3 hvězdy z 5. Ale koncert BYL zajímavý – snad s jedinou výhradou. Když ve finále kuchař kapely uvařil z použitých nástrojů zelnou polévku s voňavým kořením a rozdával ji natěšenému publiku do umělohmotných misek, vypadalo to, jako když rakouská Armáda spásy krmí hladové Čechy.

Co orchestr v Litoměřicích hrál, jsme zeptal manažerky, či spíše ženy, která po koncertě prodávala jejich CD. Řekla: „Byly to napůl skladby z naší první desky a pak i novinky. Trochu jiný program od nás uslyší na podzim Praha, nové písničky natočíme na jaře na novou desku.“ Měla také evidentně radost z počasí. „Všiml jste si? Odpoledne tu lilo, ale když jsem začali zkoušet, přestalo. A ani při našem vystoupení už nezačalo. No není to perfektní?“ Doplním jen, že mluvila o vystoupení Vinna Vegetable Orchestra plánovaném na 17. září 2009 do pražského Paláce Akropolis.

vvoPříjemné bylo, že neuvařené nástroje nechali muzikanti u pódia. A tak podobně, jako si děti mohou pohrát s loutkami těch správných divadélek, si kdokoli mohl zkusit na ně zahrát. A nebo třeba mrkev omýt a schroupat. Po koncertě zůstala na pódiu po muzikantech velká spoušť. Úklid koberců na jevišti zabral dlouhou dobu a ještě druhý den stálo za plátnem letního kina kolečko plné zeleniny. Bylo to paradoxní už proto, že některé nyní u nás nesehnatelné kousky musel kvůli koncertu nechat přivézt pořadatel až ze zahraničí.

JAN TRO JAN

Setlist: 1. UR – GMX 2. Radian 3. Techno Davis 4. Malang 5. Prelay 6. Saftwerk 7. Minimal 8. Ambiente 9. Krautrock 10. Stoik 11. Strawimprovsky **** 12. GreenHoose

Více: www.gemueseorchester.org
Pro oči i uši: http://www.youtube.com/user/vegetableorchestra