Kyas Ondřej - Solárium

Polí5

2019

8595026661776

Skladem

Akce

164,46

199,00


Třetí sólová deska člena brněnské kapely Květy. Album Solárium, původně plánované jako třetí část projektu YM, ovšem vychází přímo pod hlavičkou jeho autora Ondřeje Kyase. Ten se nakonec vzepřel původnímu konceptu, kdy si jednotliví členové kapely Květy měli navzájem hostovat na žánrových sólových deskách. Frontman Květů Martin E. Kyšperský není na albu zastoupen vůbec, bubeník Aleš Pilgr pouze hostuje ve dvou písních.

Původně měl Kyas pod hlavičkou YM připravit žánrové album rockové, později v žánru folktronica, nakonec se ale přípravu alba rozhodl uchopit po svém. „Asi je to tím, že zároveň funguju jako skladatel tzv. vážné hudby a rád si v tom kutám a vrtám sám. A dost nerad někomu vysvětluju, co má hrát, příp. že má zkusit hrát něco jiného,“ říká Kyas.

Folktronice, místy inspirované třeba Radiohead nebo i ranými Pink Floyd, se Kyasova novinka přesto přibližuje.

Zvuk desky je přiměřeně DIY, osciluje mezi indie-folkem a syntezátorovou psychedelií. Podle místa a způsobu vzniku by se album dalo označit i za bedroom-pop. Introvertní hlas Kyase, jehož vzorem po stránce zpěvu jsou Martin Burlas a Ján Boleslav Kladivo, vypráví nenápadně návykové melodie, například v podobě chytlavé skladby Baletky. „Takhle potutelné anti-popaře v ČR nemáme. Asi proto, že je tu nechceme,“ směje se Kyas.

Texty na albu kolísají mezi snovými výjevy a realistickými vjemy. Standardní odcizení, osamělost, neschopnost komunikace i civilizační stres. Ve třech písních se objeví počítač, jako němý svědek, který ovšem „všechno na tebe poví“, když na to přijde. Obsahuje i dvě písně volně inspirované filmy. Výčet názvů knih současných českých spisovatelů. „Je tam narážka na Vypsanou fixu a Želvy ninja. Je tam odkaz na Kafku a obskurní německý hit, který jsem sledoval někdy v roce 2002 na hotelovém pokoji během turné s filharmonickým sborem. Je tam tudíž i humor, sebeironie, absurdita, možná surrealismus. A hudba by to měla všechno vzít a vznést se s tím do výšky,“ uzavírá Kyas.

Album Solárium vychází na přelomu září a října 2019 u Polí5.  

Nahrávka volně navazuje na sólové desky dvou dalších členů kapely Květy, které v závěru loňského roku rovněž u Polí5 vyšly pod hlavičkou projektu YM, elektropopové album Japonec od Aleše Pilgra a country nahrávku Lorenzovi hoši Martina E. Kyšperského.

 

Ondřej Kyas (*1979) je český hudebník, fungující jak v oblasti tzv. vážné hudby (především jako skladatel), tak v oblasti alternativních směrů populární hudby (především jako instrumentalista). Dlouho se živil jako člen filharmonického sboru, v současnosti je členem brněnských skupin Květy (klávesy, kytara) a Mucha (baskytara). Coby skladatel se prezentuje především prostřednictvím Ensemble Opera Diversa (EOD), který pravidelně provádí jeho komorní opery,psané na libreta Pavla Drábka, ale i skladby jiných žánrů. Své vlastní písně realizoval v mnoha kapelách a projektech;jeho posledním počinem před vydáním nové desky Solárium je album zhudebněných básní Miroslava Fišmeistera s názvem Syntezátor ve dnech kdy spím (2016).