Paraneuro - Paraneurologic

Polí5

2014

8595026606784

Skladem


205,79

249,00


Českofinské trio hrající zcela improvizovanou hudbu mezi jazzem, free improvisingem, elektronikou, industriálem, noisem a ambientem. .

Skupinu tvoří finský trumpetista Jarmo Sermilä, cellista Miroslav Posejpal a percussionista Alex Švamberk, který má též na starosti elektroniku a samply. Všichni tři zúčastnění nejen využívají netradiční styl hry, ale zvuky svých nástrojů dále modulují a upravují přes nejrůznější elektronické efekty.

Trio vzniklo konci devadesátých let jako redukovaná verze kvartetu Neuro, vněmž dále působil dlouholetý spoluhráč Sermiläho pianista Emil Viklický. Absence harmonického nástroje umožnila oprostit se od pevných vazeb a volně experimentovat se zvukem, s jeho vrstvami a barvou. Původně nouzové řešení pro koncerty, jichž se nemohl účastnit Viklický, nabídlo možnost mnohem důslednější a komplexnější integrace akustického zvuku s elektronikou

Paraneuro vystoupilo na několika festivalech v České republice, mimo jiné na Alternativě, na Mezinárodním bienále současmého umění ve Veletržním paláci, v Boskovicích, na Industriálním festivalu i na Valašském špalíčku.

Pořídilo dvě nahrávky pro Český rozhlas, první v říjnu 2004, druhou v červnu 2012 při příležitost desátého výročí PremEdice Radioateliéru. Hudba Paraneura zněla též v inscenaci Kodaně od Michala Frayna v ibereckém Divadle F. X.Šaldy.

Paraneurologic vydalo Polí5 v roce 2014. CD obsahuje kvalitně zremasterované (Ondřej Ježek) dosud nevydané studiové nahrávky pořízené v letech 1998 - 2012. I když se v podstatě jedná o retrospektivu, album působí velmi celistvým dojmem. Obal digipacku vyrvořil Aleš Kauer.