Postižená oblast - Angelus novus

Polí5

2022

6660000827195

Skladem


205,79

249,00


Po pěti letech od minulého alba Ostinata (Polí pět, 2017) vydala 2. prosince 2022 skupina Postižená oblast novou desku s názvem Angelus novusVydání na vinylu se připravuje pro příští rok.

 
Hudba a nové texty vznikaly mezi léty 2013 a 2021. Postižená oblast zde kombinuje neotřelou rockovou hudbu s elektronickými postupy a efektováním živých nástrojů, čímž získává specifický a nezaměnitelný zvuk. Rockové postupy ustupují ve prospěch elektronických nástrojů, s jejichž pomocí se zde staví zvukové stěny. Klid před bouří střídá hluková smršť, v níž se rodí vír výroků, nejistot i manipulací jako tíživý obraz vývoje, který lomozíc putuje postiženou oblastí. 
Nástrojové obsazení se ve čtyřech lidech poměrně proměňuje - bicí a samplery, kytara, baskytara a klávesy, zpěv, fagot, brač a klávesy. Důležitým zájmem skupiny je práce s texty současných básníků (Jan Škrob, Josef Straka, Karel Tůma aj.), autorů evropské experimentální poezie (zejména Helmuta Heissenbüttela a Ernsta Jandla) a také s texty zpěváka Filipa Jakše. Texty často utváří vizi temné současnosti či přímo hovoří o symptomech nemoci naší společnosti. 
Celkový sound alba Angelus novus je temný, tíživý i energický a společně se samply podpořenými elektronickými prvky vytváří pulsující hmotu, v níž není zřejmé, který nástroj vyluzuje konkrétní zvuk, ale specifickým způsobem dokáže posluchače vtáhnout do tepu živého čtyřjediného organismu.
 
Album Angelus novus skupina nahrála v Sound UnArchivist´s Note Studiu Davida Zemana, jinak též známého ze skupiny Kalle a dalších projektů. David Zeman nahrávku také smíchal a masteroval. Na obalu alba je pro Postiženou oblast již typicky použita fotografie Ani Jakš.