Veselé plavkyně - Prozatím

Polí5

2023

8595026667075

Skladem

Akce

222,31

269,00


Skupina Veselé plavkyně vznikla v roce 1988 v Teplicích, v tamní rockové, alternativní a punkrockové hráčské komunitě. Členy byli Pavel Keřka, bývalý baskytarista F.P.B. a tehdy čerstvý člen Už jsme doma, Ivo Dolanský, nedávno ještě zastupující kytarista v F.P.B. a Jindra Dolanský, který tehdy už pár let hrál na saxofon ve skupině Už jsme doma. Veselé plavkyně tak byly od svého začátku víceméně „bokovkou“ třech muzikantsky vytížených teplických, později teplicko – pražských hudebníků.

Koncertů bývalo pomálu, skupina hrála většinou jako předkapela, lze vzpomenout svatbu ve Mstišově (jediná dochovaná fota), později pražskou Deltu nebo Bunkr.

Někdy během Sametové revoluce 1989 dostala skupina nabídku natočit demo kazetu, a to ve studiu Západočeského divadla v Chebu. Z ní pocházejí všechny nahrávky tohoto alba. Kazeta byla brzy rozebrána, a tak skupina natočila ještě dvě nahrávky – EP Rock Debut

11 u Pantonu (deska nevyšla kvůli bankrotu Pantonu) a konečně realizovanou kompilaci Roll over Teplice, na které se Veselé plavkyně podílely čtyřmi skladbami. Na Roll over Teplice je zaznamenaná rozšířená sestava Veselých plavkyní, která ovšem veřejně nikdy nevystoupila. V době, kdy Jindra Dolanský z kapely odešel, nahradil ho na tenor saxofon Zdeněk Petřek a sestavu posilnila i skvělá Marta Marinová, která hrála na pozoun, housle a zpívala. 

Toto album obsahuje 13 remasterovaných nahrávek z původní demokazety, natočené kdysi v Chebu. Představuje téměř celý repertoár. 

Protože v roce 1997 Chebské divadlu vyhořelo, včetně studia a studiového pásu s nahrávkou

Plavkyní, byla rekonstrukce písní dosti náročná a musela být provedena z dochované kazety. Kapela ukončila hudební činnost někdy v roce 1992 vzhledem k vytíženosti svých členů.