16. + 17. + 18. září / 20:00 / WALRUS VAMPIRE SHOW / Pasi Mäkelä

 

Genderu prostý, vyhubením ohrožený upírský mrož uprchl z tajícího severního pólu a nyní se pod identitou umělce-performera ukrývá ve střední Evropě.

 

Alfred ve dvoře, Františka Křížka 495/36, Praha.

 

 

Pasiho Mäkelu mnozí znají z garážové gospel skupiny The Spermbankers, nebo improvizačního tria The Mond, či freak-outového projektu Federsel & Mäkelä. Nemnozí štastní byli také svědky jeho intenzivních vystoupení s finskou skupinou Läski. V roce 2014 vydal u Polí5 svou první sólovou desku PAM a dva roky předtím vyšla, také u Polí5, “zvrhle krásná” deska An Evening with Federsel & Mäkelä.

Ne každý však zná Pasiho divadelní aktivity, kterých je rovněž dlouhá řada a které rozhodně stojí za prozkoumání. Mäkelä spolupracoval se skupinami Handa Gote, Stage Code, se Studiem Hrdinů a pravidelně vystupuje v zahraniční, ale i v ČR se svou performační skupinou Sabotanic Garden. Už v roce 2013 vytvořil v divadle Alfred ve dvoře své sólové představení Tonttu, se kterým vystupoval následujících pět let. Nyní na svou předchozí sólovou práci navazuje v nekorektně zábavném kusu Walrus Vampire Show. Diváci se ocitají v podomácku vyrobených „noirových“ kulisách, ve kterých si hrdina nestydatě pohrává s různými aspekty scénického umění, stand-up komedie, tance butó, němé grotesky, performance art, fyzického divadla, kabaretu a dalších.

Projekt vychází částečně z Makelových předchozích dlouhodobých projektů, z velké části založených na jeho studiích japonského tance butó, nová inscenace však nabírá nový směr, pohrávající si s mnohými klišé moderního scénického umění s velkou dávkou sarkasmu a obrazoborectví. Mäkelä také poprvé ve větším měřítku používá řeč (v inscenaci mluví anglicky bez použití titulků). Walrus Vampire Show je tak většinu času bizarní talkshow, přerušovaná fyzickými akcemi a hudebními čísly. Pasi Mäkelä si bezostyšně střílí ze všeho, co mu přijde pod ruku, v první řadě ovšem sám ze sebe a ze své umělecké persony. Upíří mrož sám osciluje mezi provokací a vychlubačným fanfarónstvím a naivním, až autistickým projevem se kterým zkoumá banální věci, tak jako by bylo zcela neznámé a nové. Walrus Vampire Show je nevyzpytatelný one-man kabaret, ve kterém se může přihodit téměř vše.

 

 

Pasi Mäkelä je finský konceptuální umělec, performer, choreograf a hudebník částečně žijící v Praze. Absolvoval Turku Arts Academy v oboru divadelní režie a divadelní vzdělávání. Je členem finských skupin zaměřujících se na umělecký výzkum Reality Research Center a Cicus Maximus. Aktivně také působí ve vlastním hudebně-performačním kolektivu Sabotanic Garden, v experimentální hudební skupině Federsel & Mäkelä a garage gospel skupině The Spermbankers. První sólové hudební album vydal v roce 2014 u Polí5. V roce 2014 založil mikrolabel Meteorismo. Pracuje také sólově. Fyzickou performanci Tonttu představil v posledních letech (2013–2015) na Slovensku, v Německu, Gruzii, Finsku, Švédsku, ČR, Austrálii a USA.

 

http://www.alfredvedvore.cz/cs/program/walrus-vampire-show--pasi-makela