Bejvávalo - spanilé jízdy brněnské

Taky jste někdy toužili svézt se muzikantským autobusem? Já ano. V útlém mládí jsem občas tuto dopravu používala, ale nutno podotknout, že záživná a přínosná byla jen spolujízda s Pražským Výběrem. I tak jsme s brněnskými kapelami smluvili a naplánovali takovou spanilo jízdu. Oslovila jsem pána z JZD, který vozil naše fotbalisty na zápasy. Cena byla kupodivu převelice přívětivá. Tuším okolo 2000 Kčs. Bylo to cirka tři roky po revoluci, všichni se měli rádi a žít ještě nebylo tak drahé. Pan Kolek byl spíš velice zvědavý, cože to poveze za lidi, protože na naše bigbíty pokoukával trochu z dálky. Každopádně to od něj bylo opravdu odvážné gesto.

Vyrazili jsme hrát do ostravského klubu Cihelna, který už bohužel neexistuje. Pozval nás kamarád Herbert – nyní má rádio Cip. Byl to první koncert Čočky a dále se zúčastnili skupiny Idiot Crusoe, Černá Vdova, snad Fibichův úlis, tuším, že Pechaninum depresivum a dál už si nejsem jistá, ale autobus byl naprosto plný. Když v Brně přistoupil zbytek (tou dobou obývalo Křepice – tedy můj dům - asi 6 lidí, všichni máničky a muzikanti), zmocnila se mne hrůza. Batohy nadité rozličnými lahvemi, 90% kuřáků a Homér a Karlos. V tu chvíli mi došlo, že to nebude procházka růžovým sadem. Večírek se prudce a vesele rozjížděl. Kuřácké a čůrací pauzy houstly. Pan Kolek zůstal klidný a chválil nás, že nekouříme tajně v autobuse  a neřveme, jak na lesy. Přijeli jsme jen tak tak. Koncert byl naprosto skvělý, zakončený divokým jam sesionem. Když ai ve dvě  v noci poprosil řidič, abych si je zorganizovala a nahnala do autobusu, moc se mi nechtělo. Všichni byli úplně namol. Nicméně se mi je podařilo do busu nahnat během slabé hodinky. A pak jsem provedla pěknou zbabělost. Prostě jsem tam zůstala pařit a  nechala ty zvířata ubohému panu Kolkovi na krku.

Když jsem druhý den dorazila navečer vlakem domů, hned jsem své otroky (u nás tenkrát byl otrokářský řád) vyzpovídala. Vypadalo to dost děsivě. Homér se počůral, Karlos nadával všem, včetně řidiče, hulilo se kdeco, řidič skoro vůbec nezastavoval, nechal je tam kouřit a mlčel. Jaké bylo mé překvapení, když druhý den zazvonil u našich dveří. Ale ouha! Pán byl vysmátý jak lečo, vlekl asi 10 spacáků a nějaké hadry a vykládal. Bezvadný! Bylo to skvělý! Ty byli tak hodný, né jako fotbalisti. Ani jeden se nepoblil! To si tam zapomněli, tak jim to vemte, aby jim to nechybělo.Až zase někam pojedete, řekněte. Neskutečný.

Bohužel zanedlouho skoupil všechna JZD pan B, Kolka vyhodil a autobus zrušil. Tak musíme jezdit autama. Ach jo.